banjska

Регион

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Снајперитст го застрела еден од вооружените Срби на Косово

А1он
На социјалните мрежи се шири досега необјавена снимка од престрелката во Бањска на која може да се види повлекувањето на вооружените напаѓачи кон блиската шума.
Регион

Радоичиќ ја прифатил одговорноста за организирање на вооружениот конфликт кај Бањска

А1он
Адвокатот на Милан Радоичиќ, српски бизнисмен, а сега поранешен потпретседател на Српската листа, Горан Петронијевиќ на денешната прес-конференција изјави дека Радоичиќ ја прифатил одговорноста за
Регион

Косовското Обвинителство ослободи четворица Срби поради недостиг на докази

А1он
Специјалното обвинителство во Приштина денеска соопшти дека ослободило четворица осомничени за престрелката во Бањска во Звечан, поради недостиг на докази дека тие се вмешани во
Регион

Се огласи Москва за нападот во Бањска: Се организираат провокации против Србите

А1он
Ситуацијата на Косово е исклучително тешка, тензична и потенцијално опасна, изјави портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков во врска со последните настани во селото Бањска.
Македонија

Се враќаат дома македонските државјани кои се најдоа во средина на вооружениот напад во Бањска

А1он
По извршените вообичаеното интервју и анализа од страна на полицијата на Република Косово, утрово нашите државјани безбедно се упатени кон дома, придружувани од косовската полиција.