Од утре двонеделен карантин за македонските патници кои влегуваат во Албанија

Од:

Албанија од утре воведува двонеделен карантин за сите кои влегуваат на нејзина територија од Северна Македонија и од Грција.

Одлука за тоа денеска донесе Комитетот на експерти за справување со пандемијата и истата ќе биде во сила до трети мај.

-Несомнено, ефектот од масовната вакцинација во нашата земја почна да се чувствува. Но она што се забележува во регионот е поразличната ситуацијата од нашата земја, кај нашите соседи. Во Северна Македонија и Грција е зголемен бројот на случаи, но и бројот на изгубени животи, а тоа може да се види на презентираните графикони. Предизвик на нашиот комитет е да ги подобри индикаторите, рече Мира Ракацоли, претседателка на комитетот и заменик министерка за здравство.

Таа додаде дека велигденските празници во Албанија ќе донесат многу лица и патници од други земји, а имајќи предвид дека минатата година по овој празник бројот на новозаразени забележал голем раст, како и зголемен број смртни случаи, комитетот ја донел оваа одлука.

Би можело да ве интересира

Непал тврди дека има контрола врз епидемијата, но очигледно е дека нема

Жарко Настоски

Белград ќе организира концерт-експеримент, за да се разјасни како се шири вирусот

Жарко Настоски

Британците од овој месец ќе можат без ПЦР-тест да влезат во Шпанија

Жарко Настоски

Утревечер нема полициски час поради Бајрам, од четврток движењето ограничено по полноќ

Жарко Настоски

Берлускони повторно хоспитализиран

Ана Ололовска

Мета: Албанија не може да биде перална за пари, институциите да реагираат

Ана Ололовска