koronavirus

Свет

Нов црн рекорд во Индија – речиси 185.000 новозаразени со коронавирусот во последниот ден

А1он
Индија денеска достигна рекорден број на новозаразени со коронавирусот, по што градот Мумбај се подготвува за целосно затворање од вечерва на полноќ. И покрај тоа,
Регион

Состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е алармантна, предупредува СЗО

А1он
Претставничката на Европската канцеларија на СЗО Кетрин Смолвуд денеска предупреди на ситуацијата со коронавирусот во Западен Балкан и ја оцени како крајно сериозна. – На
Свет

Ле Мер: Олеснувањето на анти-ковид мерките во Франција е можно на 15 мај

А1он
Во интервју за БФМТВ, францускиот министер за економија Бруно Ле Мер беше претпазлив околу датумот за олеснување на анти-ковди мерките, односно отворањето на продавниците и
Свет

Институтот Пастер се надева дека ќе ги тестира своите антивирусни лекови врз луѓе овој месец

А1он
Институтот Пастер од Лил треба да добие овластување во рок од една недела за да го тестира својот третман против Ковид-19 врз луѓето. Институтот ја
Свет

Привремено укинати летовите помеѓу Франција и Бразил

А1он
Француската Влада денеска соопшти дека до 19 април ги откажува летовите помеѓу Бразил и Франција поради бразилската варијанта на коронавирусот. – Со оглед на здравствената
Свет

СЗО: Над 4,5 милиони нови случаи на Ковид-19 во светот за една недела

А1он
Повеќе од 4,5 милиони нови случаи на инфекција со коронавирусот се пријавени низ светот за една недела, според неделниот епидемиолошки билтен на Светската здравствена организација
Свет

Бразил/Ковид-19: Се повеќе помлади од 40 години на интензивна нега

А1он
Кризата предизвикана од пандемијата со Ковид-19 во Бразил, се повеќе ги погодува младите, покажуваат податоците од болниците собрани минатиот месец, според кои повеќето пациенти на
Спорт

Медведев е позитивен на коронавирусот, се повлече од турнирот во Монте Карло

А1он
Вториот светски рекет Русинот Данил Медведев се повлече од тенискиот турнир од Мастерс серијата во Монте Карло, бидејќи е позитивен на Ковид-19. Одлуката попладнево ја
Регион

Георгиадис: Оптимист сум дека мај ќе биде месецот на големо враќање во нормала

А1он
Угостителските објекти во Грција што се затворени од почетокот на ноември минатата година, според надлежниот министер за развој Адонис Георгиадис, би можеле одново да почнат