omikron

Свет

ЕМА: Постојани бустери може лошо да влијаат врз имунитетот

А1он
Европската агенција за лекови на редовната прес-конференција денеска порача дека четврта доза вакцина за сега не се препорачува за здравото население, јави дописничката на МИА
Свет

Директор на Гамалеја: Вакцината Спутник во комбинација со Спутник лајт штити речиси 100 отсто од омикрон сојот

А1он
Ефикасноста на руската вакцина Спутник В против варијантата омикрон изнесува 75 отсто, соопшти денеска директорот на епидемиологија и микробиологија на Гамалеја, Александар Гинтсбург. Тој додаде
Свет

Кина: Омикрон можеби ќе може да „пристигне“ по пошта

А1он
Кина ги повикува жителите да носат маски и ракавици кога отвораат пошта, особено онаа што доаѓа од странство, откако властите изразија сомневање дека првиот случај
Свет

Шест причини зошто е добро да се избегне инфекција со омикрон

А1он
Брзото ширење на варијантата на коронавирус омикрон, која предизвикува поблага форма на Ковид-19 во споредба со претходните, поттикна шпекулации дека коронавирусот сега е помал ризик
Свет

Израелска студија: Четвртата доза вакцина против Ковид-19 со ограничена заштита од сојот омикрон

А1он
Медицинскиот центар Шеба во близина на Тел Авив денеска ги објави резултатите од прелиминарната студија која покажува дека четвртата доза од вакцина против коронавирус обезбедува
Свет

Институтот Пастер најавува пик на бранот инфекции и хоспитализации поради сојот Омикрон

А1он
Францускиот институт Пастер овјави дека врвот на бранот инфекции со сојот Омикрон на коронавирусот ќе се случи до средината на јануари, по што ќе следи
Регион

Вирусолог од Србија: Омикрон веројатно води до крај на коронавирусот

А1он
Омикрон варијантата на коронавирусот веројатно е чекор во добра насока. Големи се шансите ова да е крај на короната, изјави српскиот вирусолог Миланко Шеклер. Тој
Свет

Кина апелира да не се порачуваат артикли од странство поради сојот омикрон

А1он
Кинеските власти апелираат граѓаните да не порачуваа т артикли од странство, бидејќи претпоставуваат дека сојот Омикрон откриен во Пекинг за време на викендот, пристигнал со
Свет

Три симптоми на омикрон кои не се јавуваат при настинка

А1он
Иако варијанта омикрон на коронавирусот дава многу симптоми слични на обичната настинка, можно е да се направи разлика и соодветно, да се одлучи дали да
Свет

Гебрејсус: Омикрон е опасен сој на коронавирусот

А1он
Генералниот секретар на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денеска предупреди дека сојот омикрон, што се шири со брзина каква што светот досега не