omikron

Свет

Во Америка се појави нова варијанта на омикрон, Германците предупредија за брзото ширење на вирусот

А1он
Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах изрази загриженост за новиот подтип на ковид-19, омикрон xbb 1.5, поврзан со зголемените приеми во болниците во североисточниот дел
Регион

Во Грција почнува имунизација со вакцини за новите подваријатни на Омикрон

А1он
Од денеска во Грција започнува имунизација со ажурираните и прилагодените вакцини против Ковид-19 кои заштитуваат од подваријантите БА.4 и БА.5 на мутацијата Омикрон, јави дописничката
Регион

Во Грција потврден првиот случај на „Кентаур“, нова подваријанта на Омикрон

А1он
Во Грција е потврден првиот случај на подваријантата на Омикрон ΒΑ.2.75.2, позната како „Кентаур“, јави дописничката на МИА од Атина. Според Националната организација за јавно
Свет

ЕМА: Не знаеме какви соеви на Ковид-19 ќе се појават зимава

А1он
Марко Кавалери, задолжен за вакциналната стратегија во ЕМА, денеска порача дека е важно луѓето да продолжат да се вакцинираат против ковид во пресрет на зимата,
Свет

Европската Агенција за лекарства одобри две верзии вакцини против Омикрон сојот на коронавирусот

А1он
Агенцијата за лекарства на Европската унија (ЕМА) денеска одобри верзии на вакцини против коронавирусот прилагодени на омикрон сортата, развиени од фармацевтските компании „BioNTech/Pfizer“ и „Moderna“.
Свет

Британците први ја одобрија вакцината против корона за оригиналната и омикронската варијанта

А1он
Велика Британија е првата што одобри вакцина против коронавирусот која ги таргетира и нејзината оригинална и омикрон варијантата. Британската регулаторна управа за лекови (MHRA) ја
Регион

Плеврис: Кон средината на август може да бидат одобрени нови вакцини за сојот омикрон

А1он
Според информациите што ги имаме од компаниите е дека кон средината на август може да биде фазата на одобрување на вакцините кои се ажурирани за
Свет

СЗО ја поддржа употребата на вакцина адаптирана на сојот Омикрон

А1он
Советничката група на Светска здравствена организација (СЗО) денеска ја поддржа употребата на вакцина адаптирана на сојот Омикрон како дополнителна доза. – Специјална вакцина против коронавирус,
Свет

ЕМА се надева дека до септември ќе ги одобри прилагодените вакцини за омикрон сојот

А1он
Европската агенција за лекови денеска соопшти дека се надева дека вакцината, адаптирана за одредени варијанти на коронавирус, како што е омикронот, ќе биде одобрена до