Потврден првиот случај со омикрон во Струга

Од:

Потврден е првиот случај со омикрон, новиот сој на Ковид – 19 во Струга, информира епидемиологот од Центарот за јавно здравје Јованка Струлакова – Коровешоска.

Се работи за асимптоматски случај кај повозрасно лице, вакцинирано со две дози „Фајзер“.

-Лицето во моментот е во изолација. ПЦР тест правеше пред една недела заради патување во странство. Во текот на скринингот излезе дека е позитивен на Ковид – 19, а денеска добивме потврда дека се работи за новиот сој омикрон, изјави Струлакова – Коровешоска.

Според анкетниот лист, посочи дека лицето не знае од каде се заразило, а како контакти ги навел членовите од потесното семејство.

Би можело да ве интересира

Пендаровски го потпиша Указот за новиот Закон за амнестија за прекршоците во ковид кризата

Катерина Павлова-Николовска

Три години откако СЗО прогласи пандемија од Ковид-19, вирусот се уште присутен, но со намален интензитет

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: По чија волја се поставува споменик на туѓа држава во Струга

Најзаразниот сој досега, „кракен“, не е откриен кај нас, но последната анализа е направена на 5 декември

Во Америка се појави нова варијанта на омикрон, Германците предупредија за брзото ширење на вирусот

А1он

Осум починати, 196 нови случаи на Ковид-19 минатата недела

Ана Ололовска