koronavirus

Регион

Претседателот Мета и сопругата казнети за непочитување на мерката за забрана за групирање

А1он
Албанскиот претседател Илир Мета и неговата сопруга Моника Круемади, лидерка на опозициското Движење за социјалистичка интеграција, казнети се со парична казна поради непочитување на забраната
Свет

Хенкок: Велика Британија планира до Велигден да се врати во нормалниот тек на живеење

А1он
Велика Британија ќе се обиде од пред Божиќ да почне со вакцинации против Ковид-19, од почетокот на следната година и со масовни вакцинации, а по
Регион

Хрватски лекар оценува дека „затворање“ е единствен излез за справување со епидемијата

А1он
Пулмологот Саша Срича смета дека најновите построги мерки за спречување на ширење на коронавирусот во Хрватска биле донесени со добра намера, но предоцна и изрази
Свет

Велика Британија ќе ја крати самоизолацијата за ризичните од Ковид-19

А1он
Британската Влада размислува да воведе нов режим на тестирање и да го скрати времетраењето на 14-дневната самоизолација за граѓаните со висок ризик, кои биле во
Свет

Сперанца: Италија ги бележи првите знаци на забавување на растот на заразата

А1он
Во Италија деновиве се забележуваат првите знаци на забавување на вртоглавиот раст на инфекциите со Ковид-19, но ситуацијата и натаму е многу сериозна, а приливот
Регион

Во дворот на воената болница во Солун ќе се постави мобилна единица за пациенти со Ковид-19

А1он
Мобилна здравствена единица со 50 кревети за итни случаи на пациенти со Ковид-19 ќе се постави во дворот на воената болница во Солун, објави грчката
Регион

Поглаварот на Албанската православна црква, Јанулатос, ја доби битката со Ковид-19

А1он
Поглаварот на Албанската автоќефална православна црква, архиепископот на Тирана, Драч и цела Албанија, Анастас Јанулатос ја доби битката со коронаврусот, јави албанската агенција Балкан веб.
Свет

Со масовни тестирања и нови мерки Кина се бори против коронавирусот

А1он
Откако беа откриени неколку локални трансмисии на коронавирус во три кинески градови, властите во Пекинг започнаа масовно тестирање на милиони луѓе, воведоа ново „заклучување“ и
Регион

Во Албанија вратени два автобуса со сезонски работници поради позитивни брзи тестови

А1он
Околу 50 албански државјани, поголемиот број сезонски работници, со два автобуси биле вратени во Албанија, откако при влезот во Грција, иако имале потврди за негативен
Свет

Фаучи: Имунитетот на стадо во САД е можен само со доволен број вакцинации

А1он
Водечкиот американски експерт за инфективни болести, Ентони Фаучи, изјави дека САД „во релативно брз период“ веќе следната година може да постигнат имунитет на стадо доколку