Матичните доктори кои не можеа да дискутираат за лекот Ивермектин, ќе гледаат снимка

Од:

Лекарската комора без одговор зошто не им беше овозможен еднаков пристап на сите матични лекари во дискусијата за лекот Ивермектин со докторот Дејан Докиќ. На онлјан дискусијата можеше да има максимум сто учесници, од 1600 матични доктори. Од Лекарската комора велат дека матичните ќе можат да ја проследат снимката, што пак, не остава простор да дискутираат за лекот. Оттаму, најавуваат дека наредниот пат, ќе биде организирана средба за поголем број учесници.

dobivaj vesti na viber

„Лекарската комора на Република Северна Македонија изминатиов период организираше онлајн средби и дискусии, наменети исклучиво само за лекари. Досега матичните лекари имаа можност да присуствуваат на повеќе вакви онлајн средби, а досегашната пракса покажа дека бројот на слушатели е согласно интересот на докторите. Снимката од денешната дискусија, како и снимките од сите досегашни онлајн настани, сите заитересирани доктори без оглед на специјалноста,  можат да ја проследат на порталот за лекари, во просторот каде што се поставуваат вебинарите“, велат од Лекарската комора за „А1он“.

Од Лекарската комора, не одговорија колку доктори ја следеле дискусијата. Инаку, повеќе од илјада матични лекари вчера не можеа да дискутираат за Ивермектин, бидејќи програмот дозволувал да бидат вклучени само сто корисници. Дискусијата беше закажана пред три дена, а по пуштањето на лекот во продажба и бурните реакции на матичните дека многу прашања за дозирањето и употребата не се одговорени.

Лекарската комора пред два дена испрати „Мислење за употреба на Ивермектин кај пациенти со Ковид-19“, за кое дел од докторите и јавно реагираа дека не е официјален документ по кој тие можат да се водат.

Хаосот со лекот настана уште првиот ден, откако Филипче објави дека е пуштен во продажба, матичните останаа без упатство, а пациентите молеа за рецепти.

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари упати жестоки критики и сметаат дека приказната за лекот е смислена само за јавноста да има што да се занимава, а единственото решение за коронавирусот е само вакцинацијата.

Би можело да ве интересира

Кина го објави првиот смртен случај од корона по речиси половина година

Ана Ололовска

Во Пекинг расте бројот на заразени со коронавирус, се воведуваат нови мерки

Ана Ололовска

ВИДЕО: Гневни луѓе во Кина протестираа против карантинот, уриваат бариери поставени од властите

А1он

Во Кина нови 17.909 случаи со коронавирус

Ана Ололовска

Кина по најавата за олеснување на ковид мерките: Ќе продолжиме да се прилагодуваме

Горан Наумовски

Брод за крстарење закотвен во Сиднеј со 800 патници заразени со коронавирус

Горан Наумовски