samoizolacija

Свет

Во карантин тројца премиери на балтички држави по средба со словенечкиот колега

А1он
Министрите за надворешни работи на сите три балтички земји од денеска се во карантин, бидејќи нивниот словенечки колега е позитивен на новиот коронавирус. Анже Логар
Македонија

По јавната објава на имињата, граѓаните сами се пријавуваат за решенија за самоизолација

Маја Илиевска-Пачемска
Дава резултат јавната објава на имињата на лицата кои одбиваат да ги примат решенијата за самоизолација. Директорката на државниот санитарен и здравствен инспекторат Иринка Сотирова
Македонија

Објавени 138 лица кои одбиле да го примат решението за самоизолација

А1он
Објавени се имињата на 138 лица кои одбиле да примат решение за изолација, проблем со кој се соочува Државниот санитарен и здравствен инспекторат во текот
Македонија

Филипче: Со поинтензивна работа на терен полицијата ќе може да стигне до лицата кои не примиле решенија за самоизолација

А1он
Министерот за здравство Венко Филипче во врска со претстојното објавување на списокот на 138 лица кои не биле достапни за инспекторите од Државниот санитарен и
Македонија

МВР: 52 лица без дозволи шетале во полициски час, 205 не носеле маска

А1он
Изминатите 24 часа на ниво на целата држава 52 лица не ја почитувале забраната за движење, извести Министерството за внатрешни работи. „Приведени се 28 лица,
Македонија

Се укинува државниот карантин за патниците кои ќе приложат негативен тест за Ковид-19

А1он
На денешната владина седница е изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Република Северна Македонија вратени од странство
Македонија

Патниците откако ќе излезат од државниот карантин, нема да мораат да бидат во домашна самоизолација

А1он
Владата на денешната седница го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, со кој патниците од странските земји, кои влегуваат на
Македонија

Влада: Странските дипломати и нивните семејства не треба да бидат изземени од задолжителениот карантин

А1он
Владата на својата денешна седница разгледа и донесе Протоколот за влез во Република Северна Македонија на странски дипломати акредитирани во земјата и членовите на нивните