karantin

Свет

Италија сака да овозможи влез на патници без задолжителен карантин

Ана Василевска
Министерот за надворешни работи на Италија, Луиџи Ди Мајо сака месецов да овозможи патување во земјата без задолжителен карантин за оние кои влегуваат во земјата.
Регион

Задолжителен седумдневен карантин и ПЦР-тест за влез о Грција

А1он
Агенцијата за цивилно воздухопловство на Грција, до 19 април ги продолжи авионските упатства, според кои за сите пристигнувања во земјата, задолжителен e негативен ПЦР тест
Свет

Рекордна смртност во Португалија, повторно „затворање“ на земјата

А1он
Фирмите затворени, а повеќето луѓе денеска се повлекоа во своите домови во Португалија, на првиот ден од новото „затворање“ на земјата, иако родителите сè уште
Регион

ВИДЕО: „Војна“ со солзавец и камења на улиците на Солун, специјалци разбиваа демонстранти против полицискиот час

А1он
Стотици демонстранти вечерва се собраа пред симболот на Солун, Белата кула, во знак на протест против одлуката на Владата да спроведе полициски час и нови
Регион

Приштина и шест други косовски општини викендов во карантин поради Ковид-19

А1он
Косовската Влада воведе дополнителни мерки за заштита од ширењето на епидемијата на Ковид-19, откако последните денови беше забележано видно зголемување на бројот на заразени од
Свет

Германски експерт: Карантинот не е решение, владите да не подлегнуваат на масовната хистерија

А1он
Најпознатиот германски виролог, Хендрик Штрек, директор на Институтот за вирологија на Универзитетот во Бон, остро се спротивстави на враќањето во карантинот како решение за новиот
Регион

Атина: Цела полициска станица, сосе приведените, во карантин поради заразен албански државјанин

А1он
Во 14-дневен карантин се шест полицајци и сите упасени лица кои биле во притвор во атинската полициска станица „Омонија“, откако еден уапсен Албанец кој требало
Свет

Криминалот во Јужна Африка опадна за 40 проценти од воведувањето на рестрикциите

А1он
Криминалот во Јужна Африка се намали за 40 проценти во првите три месеци од воведувањето рестриктивни мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, покажуваат официјалните