finska

Свет

Шведски министер: Го почитуваме договорот со Турција за НАТО, религијата не е дел од него

А1он
Шведскиот министер за надворешни работи Тобијас Билстроем рече дека неговата земја го спроведува првичниот договор со Турција за влез во НАТО, но дека компромисите за
Свет

Ердоган: „Зелено светло“ за влезот на Финска во НАТО, но не и за Шведска

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција позитивно гледа на барањето на Финска за членство во НАТО, но не и на барањето на Шведска.
Свет

Ердоган: Турција би можела да го поддржи влезот на Финска во НАТО

А1он
Ердоган рече дека Турција може да го прифати членството на Финска во НАТО, пренесува АФП. За потсетување, Турција ја блокира Шведска по демонстрациите пред турската
Свет

Фински новинари прогласени за виновни за оддавање државни тајни

А1он
Суд во Финска денеска пресуди дека двајца новинари на најголемиот дневен весник Хелсингин саномат се виновни за објавување тајни воени информации, во редок криминален случај
Свет

Турција го одложи состанокот со Шведска и Финска

А1он
Турција го одложи трилатералниот состанок со Шведска и Финска, закажан за февруари, по протестите што викендот се одржаа во Стокхолм, во кои беше запален Куранот,