finska

Свет

Орбан: Унгарија го одложи одобрувањето на приемот на Финска и Шведска во НАТО за следната година

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска соопшти дека унгарскиот Парламент ќе го ратификува пристапот на Финска и Шведска во НАТО на почетокот на следната година. На
Свет

Турската бомба ги однесе во воздух шансите на Финска и Шведска за членство во НАТО

А1он
Вчерашното бомбардирање во Истанбул веројатно ги уништи шансите Шведска и Финска да станат членки на НАТО алијансата во блиска иднина. Веднаш по експлозијата Реџеп Таип
Свет

Ревизорски извештај: Финската премиерка не ги занемарила своите должности на забавите

А1он
Специјалното финско тело надлежно за правни работи одлучи да нема последици по премиерката Сана Марин по однос забелешките на нејзиното однесување. Главниот секретар за правда
Свет

Столтенберг во Истанбул: Време е Финска и Шведска да влезат во НАТО

А1он
Време е Шведска и Финска да се приклучат кон НАТО, изјави вечерва во Истанбул генералниот секретар на Атлантската алијанса, Јенс Столтенберг. Столтенберг утре треба да
Свет

Финска верува дека Унгарија ќе ја ратификува апликацијата за нејзино членство во НАТО

А1он
Финскиот претседател, Саули Нинисто, денеска по телефонскиот разговор со унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека очекува Унгарија да го ратификува барањето на скандинавската земја за
Свет

НАТО: Ќе реагираме доколку Русија изврши притисок врз Шведска и Финска пред да влезат во Алијансата

А1он
Сојузниците во НАТО ќе реагираат доколку Русија се обиде да изврши каков било притисок врз Шведска или Финска пред тие да станат полноправни членки на
Свет

Финска ги повика луѓето под 40 години да купат јод, аптеките останаа без залихи за неколку часа

А1он
Министерството за социјална заштита и здравство на Финска ги повика жителите помлади од 40 години да купат таблети со јод како превентивна мерка во случај
Регион

Ердоган повторно се закани дека ќе го блокира влезот на Финска и Шведска во НАТО

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денесака повторно се закани и кажа дека неговата земја нема да го ратификува барањето на Шведска и Финска за влез