karantin

Свет

Криминалот во Јужна Африка опадна за 40 проценти од воведувањето на рестрикциите

А1он
Криминалот во Јужна Африка се намали за 40 проценти во првите три месеци од воведувањето рестриктивни мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, покажуваат официјалните
Македонија

Во Финска пристигна уште еден авион од Скопје, сите 130 патници одат во карантин

А1он
Сите патници кои синоќа со авион на Визер од Скопје пристигнале во финскиот град Турку се ставени во карантин и ќе бидат тестирани за Ковид-19,
Свет

Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе во Британија, според владин документ

А1он
Во месеците во кои британското општество беше во карантин, на врвот на епидемијата на коронавирусот, на секои тројца луѓе кои починале од Ковид-19, починале двајца
Свет

Околу 180 мигранти од бродот „Оушн Викинг“ Италија ги префрла во карантин на друг брод

А1он
Италија ќе префрли околу 180 мигранти од спасувачкиот брод „Оушн Викинг“ во карантин на бродот „Моби Заза“, откако со денови одбиваше да ги прифати, пренесе
Свет

Франција најави одговор на двонеделниот карантин на Велика Британија

А1он
Француските власти изразија жалење поради одлуката на Велика Британија да воведе задолжителен двонеделен карантин за секој кој ќе пристигне од странство, вклучително и од континентална
Македонија

Се укинува државниот карантин за патниците кои ќе приложат негативен тест за Ковид-19

А1он
На денешната владина седница е изменета и дополнета и Одлуката за спроведување на задолжителен државен карантин на државјаните на Република Северна Македонија вратени од странство
Македонија

Патниците откако ќе излезат од државниот карантин, нема да мораат да бидат во домашна самоизолација

А1он
Владата на денешната седница го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство, со кој патниците од странските земји, кои влегуваат на
Македонија

Функционерите ќе може да патуваат во странство, без да бидат спроведени во државен карантин откако ќе се вратат

Кристијан Ландов
Владата на денешната седница одлучила да се дозволи избраните и именуваните лица да патуваат во странство, но по нивното враќање да не бидат спроведени во
Македонија

Хотел „Молика“: Згриживме 200 граѓани во државен карантин, жал ни е што неколку лица во хотелот не се задоволни

А1он
Од хотелот „Молика” преку соопштение реагираат на критиките што биле упатени кон нив од страна на лица кои таму престојувале во карантин. „Во врска со
Македонија

Нови 84 лица се во самоизолација

А1он
Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Македонија 84 лица потпишале изјави за самоизолација, информираат од МВР. Од страна на полициски службеници извршени се