ebola

Свет

Тедрос: Гвинеја ја победи еболата, утре очекувам крај на епидемијата

А1он
Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус, изјави денеска дека очекува Владата на Гвинеја утре да прогласи крај на епидемијата на ебола. –
Свет

САД ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји погодени од ебола

А1он
Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) соопшти дека ќе воведе специјални мерки за патниците кои пристигнуваат од африканските земји погодени од ебола.
Свет

Ебола повторно се шири во Гвинеја, четири смртни случаи

А1он
Владата на Гвинеја денеска официјално прогласи нова епидемија на ебола, откако беа откриени осум случаи на вирусот во југоисточниот дел на земјата, соопшти Министерството за
Свет

Нови вируси демнат над човештвото, предупредува професорот што ја откри еболата

А1он
Човештвото се соочува со голем број нови и потенцијално фатални вируси кои потекнуваат од африкански тропски шуми, тврди професорот Жан-Жак Муембе Тамфум, кој во 1976
Свет

Трет случај на ебола во ДР Конго, нема прогласување крај на епидемијата

А1он
Во Демократска Република Конго денеска е регистриран нов, трет случај на ебола. Светската здравствена организација соопшти дека кај седумгодишно девојче се појавиле симптоми на ебола,