kongo

Свет

СЗО испраќа експерти во Конго да ја спречат сексуалната експлоатација

А1он
Светска здравствена организација (СЗО) вети дека ќе испрати експерти кои би требало да ја спречат сексуалната експлоатација на 10 локации. Одлуката е донесена по големиот
Свет

Сексуално злоупотребените жртви во Конго треба да добијат значителен надомест

А1он
Жртвите кои биле сексуално злоупотребени од некои работници на СЗО во Конго за време на епидемијата на ебола во 2018 година треба да добијат „значителен“
Свет

Персонал на СЗО обвинет за сексуално насилство во Конго

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) е цел на сериозни обвинувања за сексуално насилство од страна на нејзините вработени врз десетици жени во Демократска Република Конго, а
Свет

Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

А1он
Полицаец во Киншаса, Демократска Република Конго, убил студент затоа што не носел заштитна маска при снимање видео, објавија денеска медиумите. „Нашиот колега Оноре Шама, студент
Свет

Урнати згради од силен земјотрес во Конго, три дена по ерупцијата на вулканот Нијаранго

А1он
Земјотресот што денеска беше регистриран на границата меѓу Конго и Руанда уништи згради во градот Гома, а се стравува дека повторно ќе дојде до ерупција
Свет

Екстремисти упаднаа во затвор во Конго и ослободија 900 осудени

А1он
Вооружени напаѓачи утрово упаднаа во затвор во градот Бени и ослободија околу 900 осуденици во координирана акција, објави градоначалникот на градот, Модесте Бакванамаха кој за
Свет

Најмалку 50 млади лица загинале во хаварија во рудник за злато во Конго

А1он
Најмалку 50 лица загинаа или исчезнаа кога се урна рудник за злато во Демократска Република Конго, соопшти локална невладина организација. Рудникот се урнал вчера попладне