samit

Македонија

Сите бугарски барања се сега дел од преговарачкиот процес, напиша Вархеи на Твитер

Орце Костов
Сега е моментов за одговорни одлуки, Западен Балкан треба да биде дел од нашата Европска унија, напиша утрово на Твитер, еврокомесарот Оливер Вархеји. „Европската Унија
Регион

Премиерот Заев утре ќе учествува на Самитот за Западен Балкан во Софија

А1он
Премиерот Зоран Заев утре ќе престојува во Софија, каде ќе учествува на Самитот за Западен Балкан, што се организира во рамки на Берлинскиот процес со
Регион

Балканските лидери се договорија да работат на економското закрепнување од кризата

А1он
Лидерите на Западнобалканската шесторка ветија дека ќе ги олеснат и промовираат конкретните чекори кон регионален економски развој, со цел да го охрабрат економското закрепнување по
Регион

Видеосамит на балканските лидери: Пендаровски повика регионалната соработка да се фокусира на економијата

А1он
Лидерите на Западнобалканската шесторка попладнево одржаа видеосамит организиран од вашингтонскиот Атлантски совет, фокусиран на конкретни чекори за подобрување на регионалната економска соработка и привлекување странски
Свет

Латвија и НАТО со порака на единство една недела пред лидерскиот самит

А1он
Генералниот секретар на НАТО денеска го прими претседателот на Латвија во седиштето на Алијансата, двајцата инсистираа на важноста на трансатлантската соработка. Средбата се одржува десет
Регион

„Брдо-Бриони“: Лидерите апелираат до ЕУ да се прошири со Западен Балкан

А1он
По завршувањето на Самитот „Брдо-Бриони“, што се одржа денеска во Тирана, лидерите учесници излегоа со заедничка изјава во која се повикува Европската унија да го