samit

Свет

Декларацијата на мировниот самит за Украина ја потпишаа 80 земји, но не и земјите на БРИКС

А1он
Завршната декларација на Мировниот самит во Украина, што се одржува во Швајцарија, ја потпишаа 80 земји, но не и земјите од БРИКС, ниту Мексико, Индонезија
Македонија

Неколку министри го бојкотираа Лавров: „Вие сте виновни, го убивте ОБСЕ“ , рече рускиот дипломат и го напушти состанокот

Орце Костов
ОБСЕ денеска е во мизерна состојба, перспективите се нејасни, потенцира во својот говор шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. – За нешто повеќе од една
Македонија

(ВИДЕО) Лавров кон грузиска новинарка: Имаш убава боја на косата

Орце Костов
Шефот на дипломатијата на Руската Федерација, Сергеј Лавров при пристигнувањето во арената „Борис Трајковски“ вешто ги одбегна прашањата на новинарите, но го искоментира изгледот на
Македонија

Ковачевски: Недоаѓањето на некои министри е порака за неоправданоста на руската агресија

Орце Костов
„Ова е една исклучително значајна конференција која се одржува во Скопје. Ако ОБСЕ пред 30 години и помогна на Македонија, денес Македонија му помогна на
Македонија

Поради доаѓањето на Лавров, Естонија, Летонија и Литванија го откажаа учеството на Самитот во Скопјхе

Орце Костов
Естонија, Летонија и Литванија соопштија дека нивните највисоки дипломати нема да учествуваат на состанокот на ОБСЕ во Скопје поради одлуката да му се дозволи на
Македонија

Османи на маки: Лавров побарал да дојде во Скопје, но воздушниот простор е затворен за руски авиони

Орце Костов
Се очекуваат 76 делегации на држави од светот и над 100 светски новинарски агенции на најголемиот настан во историјата на државата, според министерот Бујар Османи
Регион

Рама: Самитот во Албанија е знак за стабилизирачката улога што ја имаме во регионот, ЕУ е тука за нас

А1он
На заедничката прес-конференција со Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, премиерот на Албанија Еди рече дека ова е првпат ЕУ да ги напушта границите
Македонија

Сите бугарски барања се сега дел од преговарачкиот процес, напиша Вархеи на Твитер

Орце Костов
Сега е моментов за одговорни одлуки, Западен Балкан треба да биде дел од нашата Европска унија, напиша утрово на Твитер, еврокомесарот Оливер Вархеји. „Европската Унија
Регион

Премиерот Заев утре ќе учествува на Самитот за Западен Балкан во Софија

А1он
Премиерот Зоран Заев утре ќе престојува во Софија, каде ќе учествува на Самитот за Западен Балкан, што се организира во рамки на Берлинскиот процес со