eu samit

Регион

Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

А1он
По вчерашниот Самит на ЕУ-Западен Балкан и заедничката прес конференција на лидерите на Србија, Северна Македонија и Албанија, во Белград бројни се реакциите од неуспехот
Свет

Кремљ жали што ЕУ е против идејата за самит со Путин

А1он
Кремљ денеска изрази жалење што Европската унија го отфрлила француско-германскиот предлог за започнување дијалог со Русија, организирајќи самит со претседателот Владимир Путин. – Претседателот Путин
Свет

Франција и Германија предложиле Путин биде поканет на самит со ЕУ

А1он
Франција и Германија предложиле да биде поканет рускиот претседател Владимир Путин на самит со Европската унија како дел од поширокото продолжување на односите на Унијата
Свет

Втор ден од самитот на ЕУ – ќе се разговара за пандемијата и за климата

А1он
Лидерите на Европската унија денеска го продолжуваат дводневниот самит во Брисел. По маратонската вечер со барање за санкции против белоруските власти, кои ЕУ ги обвини
Свет

Втор ден од самитот на ЕУ за седумгодишен заеднички буџет и фонд за обнова од последиците со Ковид-19

А1он
Лидерите на ЕУ денеска повторно се на состанок во Брисел, во обид да постигнат договор за пакетот за опоравување на ЕУ, што вклучува седумгодишен заеднички
Регион

Разговор Мас-Логар: Самитот на ЕУ со земјите од Западен Балкан е многу важен

А1он
Важно е и во услови на вонредна ситуација поради епидемијата на коронавирусот да се одржи самитот на Европската унија со земјите од Западен Балкан, се