orban

Свет

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

А1он
Унгарија ќе стави вето на секој предлог на Европската унија за санкции против Русија поврзани со нуклеарната енергија, изјави утринава унгарскиот премиер Виктор Орбан во
Свет

Орбан го блокираше пакетот воена помош на ЕУ за Украина во вредност од 500 милиони евра

А1он
Унгарија ја блокираше воената помош вредна половина милијарда евра во седмиот ваков пакет во рамките на Европскиот мировен фонд, изјави висок дипломатски извор од ЕУ
Свет

Орбан му порача на Брисел: Унгарците сакаат распуштање на Европскиот парламент

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Унгарците би сакале Европскиот парламент во сегашната форма да се распушти поради актуелниот корупциски скандал. На годишната меѓународна прес-конференција
Свет

Орбан за шалот со „Голема Унгарија“: Да сакав да провоцирам, можев и подобро

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан одржа прес-конференција во Будимпешта. Новинар на телевизијата N1 го праша Орбан дали шалот што го носеше во ноември, на кој беше
Свет

Политико: Нов раскол во Европа, Орбан доби два сојузника, два моќни блокови се пред конфликт

А1он
Иако Унгарија не се откажува од своето вето за пакетот помош за Украина, Германија и Франција поради тоа влегуваат во конфликт со остатокот од ЕУ.
Свет

Унгарија ја блокира помошта на ЕУ за Украина, Чешка ја симна од дневен ред

А1он
Унгарија на состанокот на министрите за финансии на земјите-членки на ЕУ блокираше макроекономска финансиска помош за Украина во износ од 18 милијарди евра, обидувајќи се
Свет

„Фајненшл тајмс“: Словенија планира да изгради гасовод до Унгарија за алжирски плин

А1он
Словенечкиот премиер Роберт Голоб планира да биде изграден гасовод до Унгарија за алжирски гас со цел да и помогне на соседната земја да ја намали
Свет

Орбан вети дека на Украина ќе и испрати помош од 187 милиони евра откако носеше шал со карта на „Голема Унгарија“

А1он
Унгарија вети дека ќе испрати 187 милиони евра во Украина како дел од планираниот пакет помош од ЕУ. Владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан соопшти
Свет

Oрбан се појави со шал од „Голема Унгарија“: Според реакциите е ист како Путин, сонува за промена на граници

А1он
Премиерот на Унгарија Виктор Орбан учествуваше на пријателскиот натпревар на Унгарија во фудбал носејќи шал со мапата на „Голема Унгарија“. На таа мапа се делови