orban

Свет

Соработничка на Орбан поднесе оставка поради расистички говор на унгарскиот премиер

А1он
Жужа Хегедуш, блиска соработничка на унгарскиот премиер Виктор Орбан, поднесе оставка на функцијата поради отвореното противење на Орбан на мешање на расите. Хегедуш која беше
Македонија

Мицкоски се сретна со Орбан: Интеграција во ЕУ, но достоинствено и со зачувани идентитетски обележја

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска во Будимпешта се сретнал со премиерот на Унгарија Виктор Орбан информираат од ВМРО-ДПМНЕ. – На средбата се разговараше за
Свет

Орбан му понудил на Путин мировните преговори да се одржат во Будимпешта

А1он
Унгарските власти понудија во Будимпешта да се одржат мировни преговори со учество на Русија со цел решавање на ситуацијата. Ова го изјави унгарскиот министер за
Свет

Менцер: Орбан говореше за историски факт кога спомена ’одземено море’

А1он
Унгарскиот државен секретар за информации Тамаш Менцер изјави дека премиерот Виктор Орбан, спомнувајќи го „одземеното море“, зборувал за „историски факт“ и дека хрватското Министерство за
Свет

При прогласувањето изборна победа во Унгарија, Орбан го нарече Зеленски „противник“

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан, кого западните медиуми го квалификуваат како про-Путин, прогласи победа на националните избори во земјата, обезбедувајќи четвр последователен мандат на власт. –
Свет

Орбан: Ова е победа што се гледа од Месечината, а и од Брисел

А1он
Според последните информации, на изборите во Унгарија се преброени голем број гласови, а актуелниот премиер Виктор Орбан освоил двотретинско мнозинство. Фидес на Орбан доби 54,36
Македонија

СДСМ: Мицкоски по нови насоки и задачи кај неговиот шеф Никола Груевски во Унгарија

А1он
Христијан Мицкоски очигледно отишол по нови насоки и задачи кај неговиот шеф, осудениот криминалец во бегство, Никола Груевски велат од СДСМ по објавата на лидерот
Македонија

Мицкоски во штабот на Орбан: Очекуваме четврта победа на Фидес

А1он
Претседателот Христијан Мицкоски и потпретседателот Александар Николоски на ВМРО-ДПМНЕ ги следат резултатите од изборите во Унгарија во изборниот штаб на Фидес. „На покана на нашиот
Свет

Први проекции на резултатите во Унгарија: За Орбан 121 пратеник, за опозицијата 77

А1он
Унгарците во голем број излегоа на денешните парламентарни избори на кои конзервативниот премиер Виктор Орбан се надева дека ќе освои четврти последовен мандат. Според првите