Viktor Orban

Свет

Орбан блокираше 50 милијарди евра помош за Украина

А1он
Унгарија блокираше 50 милијарди евра помош од ЕУ за Украина, само неколку часа по постигнатиот договор за почеток на преговорите за членство. „Резиме на ноќната
Свет

Орбан: Украина е неколку светлосни години далеку од ЕУ, ќе се спротивставиме

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека „Украина е неколку светлосни години оддалечена од Европската унија“, пренесува АП. Тој понатаму сигнализираше дека неговата влада најверојатно ќе
Свет

Орбан: Брисел ја уништува Европа и ја води во смрт, ставајќи нов клинец во нејзиниот ковчег секој ден

А1он
Владејачката унгарска партија Фидес на својот 30-ти конгрес денеска го реизбра за претседател премиерот Виктор Орбан, кој вети дека ќе се бори за неговиот модел
Регион

Орбан: Вооружени мигранти нападнаа заедничката гранична патрола на Србија и Унгарија

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан истакна дека насилството меѓу мигрантите е во пораст и дека заедничката гранична патрола на Србија и Унгарија била нападната со автоматско
Економија

Орбан: Унгарските компании сакаат да ја прошират својата работа во Русија

А1он
Унгарските компании планираат да ги прошират своите активности во Русија и покрај санкциите и политичките тешкотии, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан во Будимпешта. „На средбата
Свет

Орбан: Украина веќе не е суверена држава, нема пари ниту оружје

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан даде интервју за германскиот весник Die Welt во Будимпешта, во кое го искажа својот став за текот на војната во Украина.
Свет

Орбан ја блокираше исплатата на европската воена помош за Украина

А1он
Унгарија не ја одобри исплатата на следната транша од воената помош за Украина во рамките на Европскиот мировен фонд (ЕПФ), соопшти кабинетот на владиниот портпарол.
Свет

Реакцијата на Орбан за влезот на Украина во НАТО: „Што?“

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан со изненадување реагираше на изјавата на генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг дека на Украина и е место во Алијансата. Тој
Регион

Откриен тајниот договор на Орбан и НАТО

А1он
Документите на американските разузнавачки служби покажуваат дека Унгарија тајно им дозволува на сојузниците да го користат нејзиниот воздушен простор и покрај ветувањата дека ќе забранат