orban

Свет

Орбан пречка за амбициите на Киев : Украина не е подготвена за преговори со ЕУ

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан повтори дека не го поддржува почетокот на преговорите за членство на Украина во ЕУ. Така, тој сигнализираше дека Будимпешта може да
Македонија

Мицкоски на средба со Орбан: Поддршката од Унгарија на Македонија е доказ за вистинско пријателство

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во Будимпешта оствари средба со Претседателот на пријателската партија, ФИДЕШ и премиер
Свет

Се сретнаа Путин и Орбан

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот најблизок сојузник меѓу лидерите на Европската унија, унгарскиот премиер Виктор Орбан, ја потврдија својата посветеност на билатералните врски во
Регион

По средбата со Орбан, Додик откри дека Унгарија сака да ги продолжи проектите што Германија ги прекина

А1он
Претседателот на РС Милорад Додик беше во Будимпешта каде имаше средба со унгарскиот премиер Виктор Орбан, а по средбата рече дека секогаш е убаво да
Свет

Виктор Орбан: Западот сака да ја глобализира војната во Украина

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Западот сака да ја глобализира војната во Украина. „Конфликтот мора да биде изолиран, но западните земји сакаат да
Регион

Орбан: Вооружени мигранти нападнаа заедничката гранична патрола на Србија и Унгарија

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан истакна дека насилството меѓу мигрантите е во пораст и дека заедничката гранична патрола на Србија и Унгарија била нападната со автоматско
Свет

Орбан до Трамп: Продолжете да се борите, господине претседателе! Ние сме со вас

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска на Твитер објави порака за поддршка на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Тој го повика да „продолжи да се бори“
Свет

Унгарија нема да го уапси Путин ако влезе во земјата

А1он
Унгарија не би го уапсила рускиот претседател Владимир Путин доколку влезе во земјата, изјави денеска шефот на кабинетот на премиерот Виктор Орбан, појаснувајќи дека за
Свет

Орбан: Војната во Украина е конфликт меѓу два словенски народи

А1он
Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска го одржа својот редовен годишен говор за состојбата на унгарската нација, во кој истакна дека Европа постојано балансира на работ