evropa

Свет

Терористите на ИСИЛ влегуваат во Европа преправајќи се дека се Украинци

А1он
Терористите од ИСИЛ се повеќе пристигнуваат во Германија преку воената зона во Украина, пишува германскиот весник „Билд“. Статијата е напишана уште во јануари. Во написот
Македонија

Според Индексот на човечки развој Југоисточниот регион на земјава најнеразвиен во цела Европа

А1он
Петте најнеразвиените региони во Европа според Индексот на човечки развој се на Балкан, додека Југоисточниот регион на земјава (0,722) е најнеразвиената област во цела Европа.
Свет

EУ стравува од терористички напади, најголемата закана се напаѓачите „волци“

А1он
Европските безбедносни претставници предупредуваат на зголемен ризик од напади од страна на радикализираните исламисти по избувнувањето на војната во Појасот Газа и посочуваат дека најголемата
Свет

ВИДЕО: Објавени сателитски снимки од движењето на бурата над Европа

А1он
Моќната бура Киаран ги зафати северозападна Франција и југозападна Англија пред да се прошири во Холандија, Белгија, Германија, Франција и Италија, оставајќи најмалку седум мртви
Свет

(ВИДЕО) Силната бура што ја погоди Европа однесе жртви од Холандија до Италија

А1он
Моќната бура Сиаран ги погоди северозападна Франција и југозападна Англија пред да се прошири во Холандија, Белгија, Германија, Франција и Италија, при што загинаа најмалку
Свет

(ВИДЕО) Големо невреме во Европа, има и загинати

А1он
Невремето што трет ден ги погоди Британија, северна Германија и јужна Скандинавија донесе силен ветер, силен дожд и предизвика поплави, прекин на електричната енергија, евакуација
Свет

ВИДЕО: Паѓаат температурни рекорди во светот, горат Европа, Америка и Азија

А1он
Екстремни горештини се прогнозираат ширум светот денеска, бидејќи беснеат шумски пожари и предупредувања за здравјето во делови од Азија, Европа и Северна Америка. Пожарникарите се
Свет

ВИДЕО: Пеколни горештини на северната хемисфера, Европа е особено тешко погодена

А1он
На северната хемисфера, почна уште една недела со големи горештини, со температури во Европа кои се очекуваат да надминат 40 степени Целзиусови во Италија и
Свет

Невремето ги зеде првите жртви во Европа: Откажани се бројни летови во Холандија

А1он
Бурата Поли, која зафати делови од Европа и се претвори во ураган, ги зеде првите жртви во Холандија и Германија. Во Гасиген, Германија, жена починала