amerikanska vojska

Свет

Американските бази во Европа во состојба на готовност поради можни терористички напади

А1он
Американските воени бази ширум Европа, вклучително и Германија, во текот на викендот беа ставени во состојба на готовност поради можен терористички напад. Американската телевизија Си-Ен-Ен
Свет

Нападната американската војска: Најмалку 3 војници загинаа, 25 се ранети

А1он
Најмалку тројца американски војници загинаа, а 25 се ранети во напад со дрон во Јордан, соопшти денеска американската војска. Американската централна команда (ЦЕНТКОМ) во соопштение
Свет

Филипините и одобрија на американската армија проширен пристап до нејзините воени бази

А1он
Филипините ѝ одобрија на американската армија проширен пристап до нејзините воени бази, во напорите на САД да одговорат на зголеменото воено присуство на Кина во
Свет

Американската војска ја приземји целата своја флота хеликоптери Чинук

А1он
Командата за воена опрема на Соединетите Американски Држави ја приземји целата своја флота од хеликоптери Чинук поради опасност од пожар на моторот. Повикувајќи се на
Свет

Американската војска започна заеднички вежби со армиите на Украина, Полска и Литванија

А1он
Во Украина денеска започна заедничка воена вежба со силите на САД, Полска и Литванија, кои ја поддржуваат Украина во тензиите со Русија. Во западниот дел
Свет

Американците се повлекоа од Авганистан по 20 години – најдолгата војна во која се вмешале

А1он
Главниот командант на американската војска во Авганистан, генералот Остин Милер, денеска се повлече од позицијата, откако тоа го сторија и американските сили, како симболичен чин
Свет

Њузвик: Пентагон создал „тајна армија“ од 60.000 луѓе

А1он
Во изминатата деценија Пентагон создал досега невидена тајна армија од десетици илјади војници, изведувачи и цивили кои дејствуваат тајно на терен и во сајбер-просторот, се
Свет

Тајно и набрзина, американската војска се повлекува од најголемата база во Авганистан, пишуваат медиумите

А1он
Американските трупи ја напуштија својата база во областа на воениот аеродром во провинцијата Кандахар, каде беа распоредени најголем број припадници на американските и НАТО силите
Свет

Бајден ги повлекува сите американски војници од Авганистан до 11 септември годинава

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден ќе ги повлече сите американски војници стационирани во Авганистан до 11 септември оваа година, објавија американски медиуми повикувајќи се на извори