irak

Свет

Најмалку пет ракети истрелани од Ирак кон американската воена база во Сирија

А1он
Најмалку пет ракети се истрелани денеска од ирачкиот пограничен град Зума кон американската воена база во североисточна Сирија, изјавија за Ројтерс два ирачки безбедносни извори
Свет

ВИДЕО: Воздушен напад во Ирак, експлозии во база на проиранската милиција

А1он
Проиранската милиција ПМФ (Сили за народна мобилизација) објави дека во текот на ноќта се случила голема експлозија во нивната воена база Калсо на околу 50
Свет

Први видеа од иранскиот напад на Израел – небото над Блискиот исток празно

Анита Петровска Рајковиќ
Според израелските медиуми, повикувајќи се на израелско и американско разузнавање, десетици беспилотни летала се лансирани од Иран до Израел, според проценките, на беспилотните летала им
Свет

Ирачкиот премиер прогласи тридневна жалост за жртвите од американските воздушни напади

А1он
Ирачкиот премиер Мухамед Шија ал Судани прогласи тридневна жалост по американските напади во текот на ноќта. Прес-службата на ирачкиот амбасадор соопшти дека Ал Судани прогласил
Свет

(ВИДЕО) Иран ги нападна Ирак и Сирија: Го уништивме шпионскиот штаб на ционистичкиот Мосад

А1он
Корпусот на револуционерната гарда на Иран (ИРГЦ) објави дека вчера со балистички ракети нападна цели во северен Ирак и Сирија. Нападот бил како одмазда за
Регион

Пет турски војници загинаа во напад на воена база

А1он
Пет турски војници загинаа во напад на воена база во полуавтономниот курдски регион во северен Ирак, соопшти турското Министерство за одбрана. Властите ги обвинија курдските
Свет

Хезболах со дронови нападна американска база во Ирак, САД возвратија

А1он
Американската војска вчера изврши воздушни напади во Ирак како одговор на нападот со беспилотно летало на проирански милитанти врз американска воена база во кој тројца