irak

Свет

САД вознемирени од донесување на антиизраелски закон во Парламентот на Ирак

А1он
САД се длабоко вознемирени од донесувањето Закон во ирачкиот Парламент според кој се криминализира нормализацијата на односите со Израел, соопшти синоќа американскиот Стејт департмент. –
Свет

Седуммина загинати во песочна бура што ги зафати Ирак и Сирија

А1он
Силни песочни бури уште еднаш го зафатија ирачкиот главен град Багдад, создавајќи портокалова магла, и притоа однесоа неколку животи во соседна Сирија, соопштија денеска активисти,
Свет

Ирак, САД и Франција потпишаа договори за увоз на напредно оружје и зајакнување на артилерија

А1он
Ирак потпиша договори со САД и Франција за увоз на напредно оружје и зајакнување на артилерија, јавија денеска државните ирачки медиуми, повикувајќи се на изјавата
Свет

Над илјада Ирачани завршија во болница поради последици од песочната бура

А1он
Над 1.000 Ирачани завршија во болница поради респираторни заболувања, предизвикани од песочна бура. Станува збор за седма по ред песочна бура што ја погоди земјата
Регион

Турција ја прогласи успешна воената операција против ПКК во Ирак

А1он
Турскиот министер за национална одбрана Хулуси Акар најави крај на првата фаза од операцијата против припадниците на Курдиската работничка партија (ПКК) во северен Ирак. –
Свет

Иран и Саудиска Арабија ги продолжија преговорите во Ирак по неколкумесечна пауза

А1он
Иран ги продолжи разговорите со регионалниот ривал Саудиска Арабија, неколку месеци откако беа прекинати тајните разговори со посредство на Ирак, објавија иранските државни медиуми. Во