nagrada

Култура

Наградата „Книжевен жезол“ за поетите Весна Ацевска и Новица Ѓуриќ

А1он
Поетесата Весна Ацевска и поетот Новица Ѓуриќ од Црна Гора се годинешни добитници на наградата „Книжевен жезол“ што ја доделува Друштвото на писателите на Македонија.
Култура

Оливера Николова е добитничка на наградата „Прозарт“ на 10. „ПРО-ЗА Балкан“

А1он
Една од најзначајните македонски писателки Оливера Николова е добитничка на наградата „Прозарт“ за авторски придонес кон развојот на книжевноста на Балканот, што ја доделува Интернационалниот
Култура

Писателот Сашо Огненовски добитник на Наградата за најдобар роман на Хрватското книжевно друштво во Риека

А1он
Романот „Турнеја“ на македонскиот писател Сашо Огненовски е добитник на Наградата за најдобар роман по повод триесетгодишнината на Хрватското книжевно друштво од Риека. Наградата на
Култура

Во Битола врачена наградата за животно дело на актерот Петар Мирчевски

А1он
Градоначалничката на Општина Битола Наташа Петровска вечерва на актерот Петар Мирчевски му ја врачи наградата за животно дело која традиционално се доделува на празникот на
Култура

Олга Панкина добитник на наградата за превод „Златен витез“

А1он
Олга Панкина е овогодишниот добитник на највисоката награда за превод „Златен Витез“ на истоимениот Дванаесетти меѓународен книжевен форум во Русија. На оваа голема меѓународна манифестација
Култура

Наградата „Актер на Европа 2021“ за Маргарита Џепа од Албанија

А1он
Главната награда „Актер на Европа 2021“ за најдобро актерско остварување годинава и припадна на Маргарита Џепа, една од најзначајните актерки во поширокиот балкански театарски простор,
Македонија

Тимот на ИРЛ добитник на наградата „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија

А1он
Тимот новинари од редакцијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) ја доби наградата „Никола Младенов 2020“ за Најдобра истражувачка сторија за серијалот текстови на тема „Пандемско
Македонија

Германската фондација Фридрих Еберт му ја додели годинешната награда за човекови права на Зоран Заев

А1он
Фондацијата Фридрих Еберт од Германија, која има своја канцеларија и во Македонија, оваа година му ја доделува наградата за човекови права на македонскиот премиер Зоран
Свет

САД даваат 10 милиони долари за информации околу луѓе што се мешаат во изборите

А1он
САД се подготвени да платат и до 10 милиони долари за информации за луѓе кои, според Вашингтон, се обидуваат да се мешаат во изборите во