nagrada

Култура

Олга Панкина добитник на наградата за превод „Златен витез“

А1он
Олга Панкина е овогодишниот добитник на највисоката награда за превод „Златен Витез“ на истоимениот Дванаесетти меѓународен книжевен форум во Русија. На оваа голема меѓународна манифестација
Култура

Наградата „Актер на Европа 2021“ за Маргарита Џепа од Албанија

А1он
Главната награда „Актер на Европа 2021“ за најдобро актерско остварување годинава и припадна на Маргарита Џепа, една од најзначајните актерки во поширокиот балкански театарски простор,
Македонија

Тимот на ИРЛ добитник на наградата „Никола Младенов“ за најдобра истражувачка сторија

А1он
Тимот новинари од редакцијата на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) ја доби наградата „Никола Младенов 2020“ за Најдобра истражувачка сторија за серијалот текстови на тема „Пандемско
Македонија

Германската фондација Фридрих Еберт му ја додели годинешната награда за човекови права на Зоран Заев

А1он
Фондацијата Фридрих Еберт од Германија, која има своја канцеларија и во Македонија, оваа година му ја доделува наградата за човекови права на македонскиот премиер Зоран
Свет

САД даваат 10 милиони долари за информации околу луѓе што се мешаат во изборите

А1он
САД се подготвени да платат и до 10 милиони долари за информации за луѓе кои, според Вашингтон, се обидуваат да се мешаат во изборите во
Македонија

ВИДЕО: Премиерот Заев ја прими наградата „Иса-бег Исаковиќ“ во Сараево

А1он
Премиерот Зоран Заев вечерва во Народниот театар во Сараево ја прими меѓународната награда „Иса-бег Исхаковиќ“ која им се доделува на странски државници за промоција на
Магазин

Две македонски идеи наградени на регионалниот натпревар „Филантропија преку зелени идеи“

А1он
Производство на био смарт ориз и мобилна апликација што ги наградува сите еколошки одговорни корисници се двете македонски зелени идеи што добија поддршка од 10.000
Македонија

Награда за животно дело за генералниот директор на „Адинг“, Благоја Дончев

А1он
Претседателот на Управен одбор и генерален директор на „Адинг“, Благоја Дончев, е добитник на наградата за животно дело во Средна и Југоисточна Европа, „Креатори на
Македонија

Распишан конкурс за доделување на државната награда „Мајка Тереза”

А1он
Одборот за државната награда „Мајка Тереза” распиша конкурс за доделување на наградата во 2019 година. Конкурсот ќе биде отворен од 1 до 30 април годинава.