ВИДЕО: Премиерот Заев ја прими наградата „Иса-бег Исаковиќ“ во Сараево

Од:

Премиерот Зоран Заев вечерва во Народниот театар во Сараево ја прими меѓународната награда „Иса-бег Исхаковиќ“ која им се доделува на странски државници за промоција на мирот, толеранцијата и разбирањето.

Според Комитетот за доделување на наградата, Заев не само што значајно ги унапредил односите во регионот на Западен Балкан, туки покажал и силно политичко лидерство во контекст на порешително приближување на регионот кон Европската Унија и НАТО.

Како што објави Радио-телевизија на Босна и Херцеговина, Зоран Заев изрази задоволство што Комитетот одлучил да му ја додели, како што рече, оваа важна награда со која Босна и Херцеговина ги одликува своите пријатели.

– Босна и Херцеговина тргна да бара пријатели и ме пронајде мене. Со мене го пронајде и мојот мултиетнички народ на Северна Македонија и за мене тоа значи уште посилно јакнење на врските помеѓу народите. Таа награда за мене е огромна, изјави Заев.

Знаејќи кој е претходно одликуван со оваа награда и за кои заслуги, Заев рече дека за него тоа е уште поголема чест, затоа што е препознат неговиот труд како млад политичар којшто работи на градење на пријателство и разбирање.

– Оваа награда е токму поради пријателството. Сараево е симбол за сите граѓани во регионот, пркосејќи им на војните и градејќи пријателства, во тој мултиетнички дел на Балканот јас сум препознат како пријател, а всушност тие пријателства се нова надеж за подобра иднина која се гради на искуствата од минатото, нагласи Заев.

Претседателката на Комитетот за доделување на наградата, Адила Пашалиќ-Кресо, подвлече дека наградата им се доделува на личности кои претставуваат јавен, општествен и политички пример, напомнувајќи дека Заев е политичар кој може да им биде пример на политичарите на земјите од Балканот.

Свечената академија ја организираше Здружението „Клепсидра“ во кое членуваат еминентни претставници на академската заедница во БиХ. На доделувањето на наградата настапи оркестарот на Сараевската филхармонија, а присуствуваа претставници на институциите на Босна и Херцеговина и на дипломатскиот кор во земјата.

Меѓународната награда „Иса-бег Исхаковиќ“ се доделува од 2008 година и досега ја добиле: Алија Изетбеговиќ, Иво Јосиповиќ, Колинда Грабар-Китаровиќ, Филип Вујановиќ, Борут Пахор, Хајнц Фишер, Реџеп Тајип Ердоган, Ивета Радичова, Ѓорге Иванов и Илхам Алијев.

Би можело да ве интересира

На Гаши не му пречи Ковачевски да е мандатар, не кажува кои ресори ќе ги земат од СДСМ

Кристијан Ландов

Нова средба на Заев со Гаши за влез на Алтернатива во Владата

Груби: Оставката на Заев од премиерското место треба да почека

Ана Ололовска

Мицкоски: На Македонија и е потребно квалитетно СДСМ, Алтернатива сама одлучува за својата иднина

Кристијан Ландов

Централниот одбор на СДСМ треба да ја разгледува оставката на Заев

Катерина Павлова-Николовска

Оставката на Заев утре пред Централниот одбор на СДСМ

Катерина Павлова-Николовска