13 noemvri

Култура

Архитектонска изложба „Скопје на новата генерација“

А1он
Во знак на 60-годишнината од катастрофалниот скопски земјотрес, во Централна Пошта Скопје денеска ќе биде отворена архитектонска изложба. Изложбата произлезе од конкурсот „Скопје на новата
Култура

МКЦ е добитник на наградата „13 Ноември” на Град Скопје

А1он
ЈУ Младински културен центар е добитник на наградата “13 Ноември” на Град Скопје за особени достигнувања во културата, во линија и на својот овогодишен, 50
Македонија

Доделени наградите „13 Ноември“ на Град Скопје

А1он
По повод Денот на ослободувањето на Скопје – 13 Ноември вечерва во Филхармонијата беа доделени 13-ноемвриските награди на овогодишните добитници, кои дале својот придонес за
Култура

Промоција на „Скопски есеи“ од Јелена Лужина по повод Денот на ослободување на Скопје

А1он
Во чест на Денот на ослободувањето на Скопје, вечер со почеток во 19 часот, ќе се одржи онлајн-промоција на книгата „Скопски есеи“ од Јелена Лужина.
Македонија

Соопштени добитниците на наградата „13 Ноември“ на Град Скопје за 2021 година

А1он
Одборот за доделување на наградата „13 Ноември“ на Град Скопје денеска спроведе тајно гласање, а потоа претседателката на Комисијата именувана од Одборот, Вангелина Мојаноска ги
Македонија

ВИДЕО: Владина делегација положи цвеќе по повод 13 Ноември – Денот на ослободување на Скопје

А1он
По повод одбележувањето на 76-годишнината од ослободувањето на Скопје, на одбележувањето организирано од Град Скопје, денеска Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев, а во