kliment ohridski

Македонија

Рабије Мурати и Антонио Митриќески добитници на државната награда „Св. Климент Охридски“

А1он
Државната награда „Св. Климент Охридски“ за остварување во областа на воспитанието и образованието денеска ѝ беше доделена на проф. д-р Рабије Мурати, универзитетски професор, а
Македонија

Владина делегација се поклони пред споменикот на Свети Климент Охридски

А1он
Владина делегација составена од министерот за правда, Бојан Маричиќ, министерката за култура, Ирена Стефоска и заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи положи цвеќе и
Култура

НУБ „Св. Климент Охридски“ одбележува 77 годинини од основањето

А1он
Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје, со свечена програма, а во рамки на дозволените протоколи, ќе го одбележи својот патрон Свети Климент
Македонија

Врачена државната награда „Св.Климент Охридски“ за 2018 година

А1он
Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. Добитници годинава се просветните
Македонија

Обединети за Македонија: Ова е значаен ден од македонската историја

А1он
Обединети за Македонија упати честитка по повод празникот Свети Климент Охридски. „За Обединети за Македонија ова е значаен ден од македонската историја кој се се
Македонија

Одбележан празникот Свети Климент Охридски и 25-годишнината од смртта на Блаже Конески

А1он
Со свечено положување цвеќе на споменикот на Св. Климент Охридски пред Националната универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ во Скопје денеска беа одбележани празникот Свети Климент
Македонија

Џафери: Знаењето, просветувањето и просветлувањето на умот биле водилка за Св. Климент

А1он
Претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери упати честитка по повод празникот Свети Климент Охридски. „Дозволете ми, од свое лично име и од име на
Македонија

Мицкоски: Делото на Св. Климент е вградено во секоја буква што ќе ја напишеме

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по повод празникот Св. Климент Охридски упати честитка на граѓаните на Република Македонија. „На граѓаните на Република Македонија им го
Македонија

Иванов: Делото на Св. Климент да биде наш пат, водилка и вечна инспирација за добри дела

А1он
Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, упати честитка по повод празникот Св. Климент Охридски. -Овој празник е посветен на првиот македонски архиепископ и најдаровитиот ученик