Ministerstvo za kultura

Македонија

Разрешената директорка на Театар Комедија: Имав притисоци од министерката Стефоска да дадам оставка

Директорка на Театар Комедија, Магдалена Ризова-Черних, не знае зошто е разрешена од министерката за култура, Ирена Стефоска. Таа за вели дека имала огромни притисоци за
Култура

Стефоска пред заминување ја разреши директорката на Театар комедија, по месец дена откако ја назначи

Кристијан Ландов
По месец и половина директорување, министерката за култура во заминување, Ирена Стефоска ја разреши актерката Магдалена Ризова-Черних од в.д. директор на Театар комедија. Решението, Стефоска
Македонија

Стефоска ги информирала вработените во Театар комедија дека е објавен оглас за нов директор

А1он
Министерката за култура, Ирена Стефоска денеска ги информираше вработените во НУ Театар комедија дека согласно Законот за култура, денеска е објавен јавниот оглас за нов
Култура

Од денеска до 6 ноември електронско аплицирање за годишниот конкурс на Министерството за култура за 2022

А1он
Од денеска, 4 октомври, до 6 ноември е рокот за пријавување на годишниот конкурс за поддршка на проекти од национален интерес за културата за 2022
Култура

Презентација на новиот систем за аплицирање проекти во Министерството за култура в четврток во Кичево

А1он
Презентацијата на новиот систем за аплицирање проекти во Министерството за култура за 2022 година ќе се одржи в четврток, во 14 часот во Центарот за
Култура

Иран и Македонија ќе соработуваат во културата, економијата и политиката

А1он
Културата, економијата и политичката соработка беа дел од темите за кои разговараа Сејед Мохамед Џавид Расули, амбасадор на Исламската Република Иран во нашата држава и
Македонија

Актерите од Струмица до институциите: Бараме одговори по нашите претставки за изборот на директорот фискултурец

Ана Василевска
Драмскиот ансамбл на НУЦК „Антон Панов“ од Струмица, веќе четири месеци протестира за изборот на нивниот директор Васил Бубев кого го сметаат за некомпетентен за
Видео Култура

(ВИДЕО) Расправа на директорот фискултурец со актерите од Струмица: Можам да ја водам институцијата, имам дипломи

Ана Василевска
Доволно сум компетентен да ја водам институцијата НУЦК „Антон Панов“, имам менаџерски сертификати и на оваа тема нема причина да се дебатира, вели новоназначениот директор
Култура

Иницијативниот одбор „Култура или фисклутура?“ го прекинува дијалогот со Министерството за култура

А1он
Иницијативниот одбор на иницијативата „Култура или фискултура?” го прекинува дијалогот со Министерството за култура и со ресорната министерка Ирена Стефоска, соопштија денеска од Одборот. Одлуката
Македонија

Актерот Висар Вишка разрешен од директорското место од театарот во Гостивар, инспекцијата утврдила неправилности

Ана Василевска
По надзорот што го направила инспекцијата на Министерството за култура, денеска од раководното место на театарот во Гостивар е разрешен актерот Висар Вишка. Како што