Ministerstvo za kultura

Култура

Арсов: Потребна е комплетна промена на моделот на финансирање во културата

А1он
Младинскиот културен центар нема да зависи од буџетската поддршка и ќе настојува да ги реализира планираните активности, меѓу кои ќе има и гостувања на странски
Култура

Општина Ресен реагира за укинувањето на фестивалот „Актерот на Европа“

А1он
Општина Ресен реагира на одлуката на Министерството за култура за недоделување финансиски средства за Интернационалниот театарски фестивал „Актерот на Европа“. „Во име на граѓаните на
Култура

Комисиите почнаа да ги преразгледуваат одбиените апликации

А1он
Комисиите од Министерството за култура денеска почнаа повторно да ги рзгледуваат апликациите кои се одбиени на Годишната програма за 2019 година. За нив одлуките се
Култура

Ќе се разгледуваат одбиените апликации од годишните конкурси за проекти од културата

А1он
Во Министерството за култура денеска треба да бидат разгледани одбиените апликации на годишните конкурси за финансирање проекти од национален интерес во културата за 2019 година.
Македонија

(ВИДЕО) Адеми: Сите документи за одлуките на Комисиите ќе бидат повторно јавно разгледани

А1он
Независно од кредибилитетот на Институцијата или поединецот што конкурирал за средства во Министерството за култура, ако тој не доставил соодветна документација, нормално е Комисијата да
Култура

(ВИДЕО) Вељановски: СДСМ продолжува со системско уништување на културата 

А1он
СДСМ продолжува со системско уништување на културата во Република Македонија, реагираа денеска од ВМРО-ДПМНЕ. Ако мината година Годишната програма на Министерството за култура беше скандалозна,
Култура

Фирми формирани два дена пред конкурсот во изборот за доделување пари од култура

А1он
На шест пријавени фирми на скандалозниот конкурс за проекти од национален интерес во културата за 2019 година, во делот за музичко-сценска дејност една како по
Култура

(ВИДЕО) Заев: Одлуката за распределба на средства во културата ќе биде поништена, повторно ќе се отворат постапките

А1он
Премиерот Зоран Заев, пред одржувањето на вчерашната трибина со граѓаните на Иловица и Штука, даде изјава за медиумите, во која одговарајќи на новинарско прашање, кое
Култура

Скандалозна распределба на пари во култура – има за тетовски, нема за скопски џез фестивал

А1он
Хаос во годишната програма на Министерството за култура која беше објавена денеска. Укинати се бројни музички манифестации, анонимни лица и фирми ќе добијат огромни средства