Министерство за култура: Празникот не потсетува на историската борба и вечниот стремеж на македонскиот народ за слобода и самостојна држава

Од:

Министерството за култура упати честитка до граѓаните по повод еден од најзначајните празници, чествувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката.

– Илинден претставува голем македонски национален празник, кој неосмнено има посебно значење за историјата на македонскиот народ. Не само заради важните датуми од историјата кога на 2 август 1903 година започнало Илинденското востание, а во 1944 година е одржано Првото заседание на АСНОМ, туку овој празик е вечно потсетување на она што го имаме и што го живееме денеска. Овој празник не потсетува на историската борба и вечниот стремеж на македонскиот народ за слобода и самостојна држава, и на сите оние кои со своето дело и подвизи трајно се вградиле во овој чин, стои во честитката.

Овој ден, се посочува во честитката, е уште еден повод за благодарност, за тоа што денеска живееме во современа, независна и меѓународно признаена држава, но и потсетување да продложиме во мир и заедништво да ја градиме државата во духот на европските вредности.

Би можело да ве интересира

Изградени 16 километри пешачки и велосипедски патеки во општина Илинден

Ана Ололовска

САД го честитаа празникот Илинден

Ана Ололовска

Бајден го честиташе Илинден на Македонците во САД: Овие настани го трасираа патот на државата која со гордост ја нарекуваме сојузник

Ана Ололовска

Реафирмирани вредностите на двата Илиндена, одбележувањето без масовни собири

Ана Ололовска

ВИДЕО: Охридската чаршија како пазарот во Вухан

ВИДЕО: Скопје за Илинден празно како да е полициски час

Искра Манојлоска