„Уа шнајдери!“ – џиновска ножица за распределбата на парите во културата

Од:

Нова герила-кација во центарот на Скопје. Поставена е огромна ножица на почетокот на булеварот „Партизански одреди“ на која пишува „Уа шнајдери“.

Под ножицата, која е симболички протест за распределбата на средства во годишната програма за култура, е испишан следниот текст: „Двапати мери, еднаш сечи. Културата мора внимателно да се крои за да не биде после унакажана, монтирана лепена и сечена. Културата не може и не смее да биде монета за поткусурување и пеглање на партиските интереси, политикантите и апетитите на поединците. Културата е жива метрија и несмее да биде умртвувана заради „повисоки интереси“.

Во текстот пишува дека концептот култура за сите не значи дека сите витални чинители на културата во Македонија треба да бидат еднакво незадоволни. „Недозволиво е организации стари 10 дена да имаат предност над културното наследство старо 10 века. Сите присутни во националната стратегија за култура треба да се пресликуваат во годишните програми, а не да се изоставаат на страна“, пишува на таблата.

Васко Маглешов

Би можело да ве интересира

Министерство за култура: Празникот не потсетува на историската борба и вечниот стремеж на македонскиот народ за слобода и самостојна држава

А1он

Исмаили: Обезбедивме финансиска поддршка за културните работници

А1он

Герила акција на плоштад за коронавирусот – „Држете растојание“

А1он

Герила акција „Заробена држава – никогаш повеќе“ изложена на улица „Македонија“

Ана Ололовска

Герила акција: Никогаш повеќе прислушување

Драган Поповски

Хомофобиол- герила акција во Битола