gerila akcija

Македонија

„Стево не е мој Претседател“, со герила – акција ВМРО-ДПМНЕ го прекина говорот на Пендаровски и го напушти Собранието

Габриела Димковиќ-Мишевска
Годишното обраќање на Претседателот Стево Пендаровски во Собранието беше прекинато од опозициските пратеници кои застанаа пред говорницата со транспаренти во рацете на кои пишуваше„ Стево
Македонија

Герила акција на плоштад за коронавирусот – „Држете растојание“

А1он
Акцијата ‘Држете растојание‘ има за цел на најдиректен и визуелно експлицитен начин да ги потсети граѓаните да држат растојание, да избегнуваат гужви, да го намалат
Македонија

Герила акција „Заробена држава – никогаш повеќе“ изложена на улица „Македонија“

А1он
„Заробена држава – никогаш повеќе“ е насловот на новата герилска уметничка инсталација, која осамна утрово на пешачката улица „Македонија“, во центарот на Скопје. На оригинален
Македонија

Герила акција: Никогаш повеќе прислушување

А1он
Повеќе од 20.000 прислушкувани функционери, новинари, судии, обвинители, политичари, верски лица, професори, лекари и граѓани во над 600.000 телефонски разговори. Никогаш повеќе, пишува на банерот
Македонија

„Уа шнајдери!“ – џиновска ножица за распределбата на парите во културата

А1он
Нова герила-кација во центарот на Скопје. Поставена е огромна ножица на почетокот на булеварот „Партизански одреди“ на која пишува „Уа шнајдери“. Под ножицата, која е