lgbt

Свет

Откако Путин го потпиша новиот закон, руските книжарници ги отстранија книгите со ЛГБТ теми

А1он
Книжарниците во Русија ги отстрануваат делата на тема ЛГБТ од своите полици, откако Владимир Путин потпиша нов закон со кој се проширува забраната за ЛГБТ
Македонија

Обвинение за скопјанец кој тепал и малтретирал момче поради неговата сексуална ориентација

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против 33-годишен скопјанец кој се товари за кривично дело – Насилство согласно член 386
Свет

Мора Хили е првата гувернерка во САД припадник на ЛГБТК+ заедницата

А1он
Јавната обвинителка на американската држава Масачусетс, Мора Хили стана првата гувернерка на држава во САД, која отворено се декларира како лезбијка. Педесет и едногодишната Хили
Свет

(ВИДЕО) Испад на руски пропагандист: Војната е контранапад против трансродовите-нацистички вредности

А1он
Еден од најважните пропагандисти на Путин, Владимир Соловјов, во својот последен испад на руската државна телевизија, ја прогласи украинската влада „ЛГБТ и трансродово-нацистичка“ и ја
Свет

Русија ја забрани „ЛГБТ пропагандата“: Граѓаните кои промовираат хомосексуалност ќе бидат казнети по 6500 евра

А1он
Руските пратеници денеска го поддржаа законодавството со кое би се проширила постоечката забрана за промовирање „ЛГБТ пропаганда“ меѓу децата за да вклучи луѓе од сите
Свет

Геј пар извршил самоубиство скокајќи од мост поради забранета љубов во Ерменија

А1он
Млад хомосексуален пар го сподели последниот бакнеж пред да скокне во смрт од мост во Ерменија, тврди локална ЛГБТ група. Тигран и Арсен споделија потресна
Свет

Две активистки за ЛГБТК+ права осудени на смрт во Иран

А1он
Две активистки за права на ЛГБТК+ лицата се осудени на смрт во Иран под обвинение за промовирање хомосексуалност, соопштија денеска активисти и апелираа меѓународната заедница
Свет

Четврта средба на папата Франциско со трансродови лица

А1он
Папата Франциско вчера се сретна со четвртата група трансродови лица, кои нашле засолниште во Римокатоличката црква, соопшти денеска Ватикан. Заедницата на Пресвета Безгрешна Богородица во
Македонија

Предлог-измените на Законот за матична евиденција ќе овозможат правно признавање на родот на трансродовите лица

А1он
За трансродовата заедница во земјава е приоритетно да се донесат измените на Законот за матична евиденција, кои се во процедура во Собрание, но се уште