lgbt

Економија

Светска банка: Економското вклучување на ЛГБТИ луѓето ќе го зголеми БДП на Северна Македонија и Србија

А1он
Светската банка денеска соопшти дека политиките насочени кон зајакнување на социјалното вклучување на лезбејките, хомосексуалците, бисексуалците, трансродовите и интерсексуалните (ЛГБТИ) луѓе би можеле да помогнат
Свет

ВИДЕО: Над 2.000 луѓе во Грузија нападнаа ЛГБТ поворка

А1он
Над 2.000 анти-ЛГБТ демонстранти упаднаа на Парадата на гордоста во главниот град на Грузија, Тбилиси во саботата, принудувајќи ги да го откажат настанот. Хомофобијата сè
Македонија

Епископот Јаков со одговор до Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

А1он
Неодама добив претставка од Квир Центарот во Скопје, порано познат како Субверзивен фронт, обвинувајќи ме дека сум извршил говор на омраза и насилство врз трансродовите
Македонија

Костадин Костадинов влезе во војна со ЛГБТ организациите: Струмица излепена со „пречкртано виножито“

Орце Костов
Градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов реагираше на нападите упатени кон него од одредени невладини организации, поради поддршката што ја дава за трибините и јавната дебата
Свет

Папата: Хомосексуалноста не е кривично дело, сите сме Божји деца

А1он
Папата Франциско изјави дека законите кои ја криминализираат хомосексуалноста се неправедни и истакна дека „Бог ги сака сите свои деца какви што се“. Во интервју
Свет

Англиската црква се извини поради третманот на лицата од ЛГБТ заедницата: Длабоко ни е жал

А1он
Англиската црква денеска се извини за нејзиниот третман кон луѓето од ЛГБТ заедницата, иако на истополовите парови сè уште нема да им биде дозволено да
Свет

Бајден ќе потпише закон за заштита на хомосексуални бракови, ќе организира и прослава

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден ќе потпише нацрт-закон со кој се гарантира федералната заштита на истополовите бракови, а законодавната пресвртница ќе ја прослави со илјадници гости
Свет

Откако Путин го потпиша новиот закон, руските книжарници ги отстранија книгите со ЛГБТ теми

А1он
Книжарниците во Русија ги отстрануваат делата на тема ЛГБТ од своите полици, откако Владимир Путин потпиша нов закон со кој се проширува забраната за ЛГБТ
Македонија

Обвинение за скопјанец кој тепал и малтретирал момче поради неговата сексуална ориентација

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против 33-годишен скопјанец кој се товари за кривично дело – Насилство согласно член 386
Свет

Мора Хили е првата гувернерка во САД припадник на ЛГБТК+ заедницата

А1он
Јавната обвинителка на американската држава Масачусетс, Мора Хили стана првата гувернерка на држава во САД, која отворено се декларира како лезбијка. Педесет и едногодишната Хили