zbogar

Македонија

Османи до Жбогар: Сите административни капацитети во функција на реформите за членство во ЕУ

А1он
Плакета-благодарница за неуморниот ангажман и личниот влог на евроамбасадорот Жбогар во придвижувањето на ЕУ досието на Северна Македонија напред, што беше крунисано оваа година со
Македонија

Спасовски до Жбогар: Ви благодариме за посветеноста во приближувањето на нашата држава кон ЕУ

А1он
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска се сретна со евроамбасадорот Самуел Жбогар, при што му се заблагодари за неговиот ангажман и посветеност во процесот
Македонија

Жбогар одржа прием по повод неговото заминување

А1он
Евроамбасадорот Самуел Жбогар, синоќа по повод неговото заминување од функција одржа прием, на кој присуствуваа високи функционери. Премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук профил му
Македонија

Жбогар на проштална средба со Џафери во Собранието

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери, денеска оствари проштална средба со амбасадорот и шеф на Делегацијата на Европската унија во земјава Самуел
Македонија

Жбогар: По летните одмори ќе продолжат дискусиите за преговарачката рамка

А1он
Евроамбасадорот Самуел Жбогар по денешната посета на Куманово во однос на неговите очекувања од преговарачкиот процес и меѓувладината конференција закажана за 10-ти ноември годинава, истакна
Македонија

Жбогар со 30 фотографии на Твитер ќе одбројува до завршувањето на својот мандат

А1он
Евроамбасадорот Самуел Жбогар почна да го одбројува своето заминување од функцијата во нашата земја, најавувајќи на Твитер дека во следните 30 дена ќе објави серија
Македонија

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ се сретна со евроамбасадорот Жбогар

А1он
Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ г. Александар Николоски и секретарот за меѓународна политика на ВМРО-ДПМНЕ, Тимчо Муцунски денеска остварија средба со шефот на Делегацијата на Европската Унија
Македонија

Жбогар до охриѓани: Вашите предци не ви ги оставија Охрид и Охридското Езеро за да ги уништите

Кристијан Ландов
Амбасадорот на Европската Унија Самуел Жбогар му даде поддршка на градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски во справувањето со дивоградбите во Охрид. Тој упати и апел
Македонија

Жбогар: Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не можам да кажам што ќе содржи

А1он
Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре. Станува