zbogar

Македонија

Жбогар до охриѓани: Вашите предци не ви ги оставија Охрид и Охридското Езеро за да ги уништите

Кристијан Ландов
Амбасадорот на Европската Унија Самуел Жбогар му даде поддршка на градоначалникот на Охрид Константин Георгиевски во справувањето со дивоградбите во Охрид. Тој упати и апел
Македонија

Жбогар: Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не можам да кажам што ќе содржи

А1он
Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре. Станува
Македонија

Жбогар: Правната заштита од дискриминација на ЛГБТИ лицата клучна во секое демократско општество

А1он
Правната заштита од дискриминација на ЛГБТИ лицата е клучна во секое демократско општество, наведува во пораката евроамбасадорот Самуел Жбогар по повод Меѓународниот ден против хомофобијата,
Македонија

Жбогар: „Рекет“ не влијае на европерспективата, да се најде решение за иднината на СЈО

А1он
Последните случувања во врска со случајот „Рекет“ не треба да имаат последици врз европерспективите на земјава, смета мбасадорот на ЕУ Самуел Жбогар. Напротив, како што
Македонија

„ЕУ за ТЕБЕ“ со нова кампања за поддршка на еко-активизмот, стартува од Струга и Охрид

А1он
Амбасадорот на Европска Унија, Самуел Жбогар денеска ќе ја посети Струга како дел од патувачкиот ЕУ-автобус. За време на посетата, амбасадорот Жбогар ќе има дебата
Македонија

Пендаровски: Почетокот на преговорите за членство во ЕУ е заслужен и неопходен чекор

А1он
Почетокот на преговорите за членство на Република Северна Македонија во ЕУ е заслужен и неопходен со цел поттикнување на севкупните реформи и унапредување на политичката
Македонија

Жбогар: Се надеваме на успешна соработка со претседателот на патот на земјата кон ЕУ

А1он
Се надеваме на успешна соработка со претседателот Стево Пендаровски во деновите и месеците што претстојат за интеграција на Северна Македонија во Европската Унија, изјави амбасадорот