pregovori

Македонија

На СДСМ и ДУИ малку им е промената на Уставот, сега и преку Манифест ќе ги заштитуваат Бугарите

Орце Костов
Политичките партии во владината коалиција предводени од СДСМ и ДУИ предложија потпишување на заеднички Манифест преку кој ќе се даде поддршка за водење на преговори
Македонија

Маричиќ: Бугарија нема да извади нови барања ако го промениме Уставот до ноември

Орце Костов
Ако Собранието ги изгласа уставните измени до крајот на ноември, Македонија ќе има три комплетирани задачи: завршени уставни измени, завршен скрининг и усвоени патокази од
Економија

Синдикатите на преговори: Работникот бара 100 евра покачување, а не 600 денари како што нуди Владата

Орце Костов
Синдикатите влегоа на преговори во Владата за платите на државната администрација, но немаат преголеми очекувања за приближување на ставовите затоа што наспроти залагањето на министерот
Свет

Русија: Во моментов нема основа за мировни преговори

А1он
„Во моментов нема основа за средба меѓу рускиот и украинскиот лидер“, соопшти денеска Кремљ. Запрашан за предлогот на Турција да посредува во мировните преговори, портпаролот
Македонија

(ВИДЕО) Пратеникот Биков од ГЕРБ: Во Македонија има криза на идентитетот кој е понов од бугарскиот

Орце Костов
Пратеникот на бугарската партија ГЕРБ, Тома Биков смета дека во новата геополитичка реалност во која Македонија ги почнала преговорите за влез во ЕУ, антибугарската теза
Македонија

Бугарски дипломати: „Тоа што ќе има ѕвездичка над македонскиот јазик е голем гаф на Генчовска

Орце Костов
Македонскиот јазик станува официјален за ЕУ, а Скопје добива преведувачи од и на македонски јазик, документи, текстови и патокази благодарение на владата на Кирил Петков
Македонија

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ

Анита Петровска Рајковиќ
Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската Унија за продолжување на нашите
Македонија

Владата може сама да го прифати предлогот без Собрание – детали од брифингот со Ковачевски, Османи и Маричиќ

Анита Петровска Рајковиќ
Владата неофицијално ги информираше медиумите за нивните следни чекори во врска со францускиот предлог. Иако се уште не е дефинитивно одлучено сепак постои можност истиот
Македонија

Димитров: Лага е дека историските прашања не се во рамката, предлогот е апсолутно истиот

А1он
Ексминистерот за надворешни работи и вицепремиер за евроинтеграции, Никола Димитров, за францускиот предлог вели дека новата опаковка е апсолутно истиот непоправлив дебакл со кој можеби