pregovori

Свет

Русија: Во моментов нема основа за мировни преговори

А1он
„Во моментов нема основа за средба меѓу рускиот и украинскиот лидер“, соопшти денеска Кремљ. Запрашан за предлогот на Турција да посредува во мировните преговори, портпаролот
Македонија

(ВИДЕО) Пратеникот Биков од ГЕРБ: Во Македонија има криза на идентитетот кој е понов од бугарскиот

Орце Костов
Пратеникот на бугарската партија ГЕРБ, Тома Биков смета дека во новата геополитичка реалност во која Македонија ги почнала преговорите за влез во ЕУ, антибугарската теза
Македонија

Бугарски дипломати: „Тоа што ќе има ѕвездичка над македонскиот јазик е голем гаф на Генчовска

Орце Костов
Македонскиот јазик станува официјален за ЕУ, а Скопје добива преведувачи од и на македонски јазик, документи, текстови и патокази благодарение на владата на Кирил Петков
Македонија

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ

Анита Петровска Рајковиќ
Имајќи ги предвид досегашните консултации, Министерството за надворешни работи ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на Европската Унија за продолжување на нашите
Македонија

Владата може сама да го прифати предлогот без Собрание – детали од брифингот со Ковачевски, Османи и Маричиќ

Анита Петровска Рајковиќ
Владата неофицијално ги информираше медиумите за нивните следни чекори во врска со францускиот предлог. Иако се уште не е дефинитивно одлучено сепак постои можност истиот
Македонија

Димитров: Лага е дека историските прашања не се во рамката, предлогот е апсолутно истиот

А1он
Ексминистерот за надворешни работи и вицепремиер за евроинтеграции, Никола Димитров, за францускиот предлог вели дека новата опаковка е апсолутно истиот непоправлив дебакл со кој можеби
Македонија

(ВИДЕО) Ковачевски: Со овој предлог сме во далеку поповолна позиција

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски после средбата со партнерите од владината коалиција рече дека модифицираниот предлог е добра основа за разговори. „Во европскиот предлог имаме дефинирано позиции
Македонија

Жбогар: По летните одмори ќе продолжат дискусиите за преговарачката рамка

А1он
Евроамбасадорот Самуел Жбогар по денешната посета на Куманово во однос на неговите очекувања од преговарачкиот процес и меѓувладината конференција закажана за 10-ти ноември годинава, истакна
Македонија

Ахмети: Подготвен сум да ги слушнам аргументите од Заев – зошто не Албанец премиер

Габриела Димковиќ-Мишевска
Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изјави дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ Зоран Заев, на кои порача дека сака да ги слушне