pakistan

Свет

Пакистан: Пет војници загинаа во напад на воен објект

А1он
Најмалку пет војници загинаа денеска во напад на милитанти врз воен објект во северозападен Пакистан, соопшти пакистанската армија. Се додава дека во нападот екстремистите користеле
Свет

Исламската држава ја презеде одговорноста за експлозиите во Пакистан

А1он
Терористичката група Исламска држава денеска ја презеде одговорноста за експлозиите во југозападен Пакистан во кои загинаа најмалку 29, а беа ранети повеќе од 20 луѓе.
Свет

Пакистан е веќе нуклеарна сила: Никој нема увид што изработува и колкава опасност може да предизвика

А1он
Тензиите на Блискиот Исток ескалираат речиси секојдневно. Така, неодамна се разгореа и онака затегнатите односи меѓу Иран и Пакистан. Затоа во целиот свет расте загриженоста
Свет

(ВИДЕО) Пакистан изврши ракетни напади на територијата на соседен Иран

А1он
Пакистан соопшти дека извршил ракетни напади на територијата на соседен Иран, два дена откако иранскиот напад ги разгоре односите меѓу двете земји. ⚡️ ❗🇵🇰🇮🇷 Videos
Свет

ВИДЕО: Нуклеарно вооружените Пакистанци се закануваат со одмазда за нападот од Иран

А1он
Пакистсн остро го осуди иранскиот воздушен напад внатре во неговите граници во кој загинаа две деца, нарекувајќи го „неиспровоцирано нарушување на воздушниот простор“ и заканувајќи
Свет

ВИДЕО: Иран истрела балистички ракети кон Пакистан

А1он
Според РИА Новости, Иранската револуционерна гарда истрелала проектили кон Пакистан. ИРЦГ на својот канал Телеграм наведува дека цел на нападот биле два штабови на групата
Свет

Во експлозија на бомба загинаа шест, а повредени се 10 пакистански полицајци

А1он
Најмалку шест полицајци загинаа, а 10 се ранети во експлозија на бомба поставена на пат во немирниот северозападен дел на Пакистан, соопштија денеска официјални лица.
Свет

Бомбаш самоубиец се разнесе во Пакистан: Најмалку 52 загинати, над 50 повредени

А1он
Најмалку 52 лица загинаа, а повеќе од 50 се повредени во експлозија на бомба на верски собир во пакистанската југозападна провинција Белучистан, соопшти полицијата, додавајќи
Свет

Пакистан: Најмалку шест лица загинаа во експлозија на бомба, десетици се ранети

А1он
Во експлозија на бомба во Пакистан денеска загинаа најмалку шест лица, а десетици други беа ранети, соопштија властите. Бомбардирањето се случи во Мастунг, област во