pakistan

Свет

ВИДЕО: Најмалку 30 загинати во железничка несреќа во Пакистан

А1он
Најмалку 30 луѓе загинаа денеска во судир на два брзи воза во јужен Пакистан, соопштија властите. Дел од повредените се во критична состојба. Несреќата се
Свет

Најмалку осуммина загинати во два напада во југозападен Пакистан

А1он
Најмалку осум луѓе загинаа, а 15 се повредени во два напада врз безбедносните сили во југозападната пакистанска провинција Белуџистан, соопшти армијата. Нападите беа извршени денеска
Свет

Најмалку четири жртви во експлозија на паркинг од хотел во Пакистан, цел бил кинескиот амбасадор

А1он
Најмалку четири лица загинаа, а 12 други се повредени во силната експлозија во еден луксузен хотел во југозападен Пакистан, соопшти пакистанската полиција, која ја потврди
Свет

Имран Кан: Западот треба да го криминализира навредувањето на пророкот Мухамед

А1он
Пакистанскиот премиер, Имран Кан, излезе со апел до муслиманските земји за лобирање кај западните влади да ги криминализираат и казнуваар навредите кон пророкот Мухамед. -Треба
Свет

Во Пакистан забранета партијата ТЛП откако во насилните протести беа убиени двајца полицајци

А1он
Пакистан ја забрани работата на радикалната исламска партија „Техрик е Лабаик Пакистан“ (ТЛП), а вакавата одлука следи откако двајца полицајци беа убиени во насилните протести
Свет

Премиерот на Пакистан позитивен на Ковид-19 два дена по вакцинација

А1он
Премиерот на Пакистан, Имран Кан (68) беше тестиран позитивно на Ковид-19 два дена по вакцинацијата, соопшти денеска Министерството за здравство на Пакистан. Министерот Фајсал Султан
Свет

Пакистанскиот премиер Имран Кан го „преживеа“ гласањето доверба во парламентот

А1он
Пакистанскиот премиер Имран Кан денеска го „преживеа“ гласањето доверба, соопшти спикерот на парламентот по гласањето, јави ДПА. Кан беше поддржан од 178 пратеници во Долниот
Свет

Пакистанскиот премиер Имран Кан се соочува со гласање доверба

А1он
Пакистанскиот премиер Имран Кан денеска се соочува со гласање доверба во парламентот, неколку дена откако владеачката коалиција загуби клучно место во Сенатот, јави ДПА. Според
Свет

Пакистан успешно тестираше ракета со дострел од 490 километри

А1он
Пакистанската армија денеска потврди дека успешно тестираше балистичка ракета земја-земја со мал дострел, која може да погоди копнении и морски цели со голема прецизност до