avganistan

Свет

Американската амбасада во Кабул предупредува на екстремистички напади врз жени

А1он
Амбасадата на САД во Авганистан предупреди дека екстремистичките групи планираат напади врз различни цели, но посебно врз жени. Во соопштението од Амбасадата не се наведува
Свет

Претставници на авганистанската Влада и на талибанците на први директни разговори во Доха

А1он
Делегации на Владата на Авганистан и на талибанските бунтовници ќе се состанат денеска за првпат директно во Доха, јави Ал-Џезира. Преговорите меѓу двете страни почнаа
Свет

Талибанците и Владата во Авганистан ги продолжуваат преговорите во Доха

А1он
Авганистанската Влада и претставниците на Талибанците во земјата ги продолжуваат преговорите, втор ден по ред,во главниот град на Катар, Доха. И покрај вчерашниот гест на
Свет

Загина командос, а 35 цивили се повредени од експлозија на автомобил-бомба во северен Авганистан

А1он
Експлозија на автомобил-бомба во северната авганистанска покраина Бахл, наменета за единица командоси, повреди многу цивили, соопштија авганистанските власти, јави ДПА. -Во инцидентот загина еден командос,
Свет

При експлозија на бомба во Авганистан загинаа седум цивили

А1он
Во експлозија на бомба поставена покрај пат во авганистанскиот округ Џагату, во провинцијата Газни, загинаа седум цивили. Според локалните власти при нападот загинале три жени,