avganistan

Свет

Обвинителот на Меѓународниот кривичен суд побара продолжување на истрагата за воени злосторства во Авганистан

А1он
Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд (МКС), Карим А.Х. Кан, денеска побара итно одобрување за продолжување на истрагата за воени злосторства извршени во Авганистан. Обвинителот
Свет

Амбасадорот на Авганистан во ОН одби да се обрати пред светските лидери

А1он
Амбасадорот на Авганистан во Обединетите нации се откажа од обраќањето пред светските лидери на Генералното собрание, изјави портпаролот на ОН. Гулам Исакаи, кој ја претставуваше
Свет

Гани: Талибанците го хакираа мојот Фејсбук профил и објавија порака за поддршка

А1он
Пребеганиот претседател на Авганистан, Ашраф Гани рече дека неговиот профил на Фејсбук бил хакиран откако била објавена порака во која се вели дека луѓето треба
Свет

Авганистанските жени и Навални меѓу номинираните за наградата Сахаров на ЕП

А1он
Европскиот Парламент ги презентираше кандидатите за овогодишната награда Сахаров која секоја година се доделува за слобода на мислење. Номинирани оваа година се авганистанските жени, рускиот
Свет

Авганистан: САД одобрија исклучоци од санкциите за хуманитарна помош

А1он
САД одобрија два исклучоци од економските санкции воведени против талибанците, кои ја преземаа власта во Авганистан, со цел да се олесни испораката на хуманитарна помош.
Свет

Талибанците повторно воведуваат егзекуции и отсекување раце

А1он
Еден од основачите на талибанците и главен иницијатор за строго толкување на исламскиот закон за време на последното владеење на Талибанците во Авганистан кон крајот
Свет

Пекинг порача дека треба да се укинат економските санкции кон Авганистан

А1он
Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји порача дека разните еднострани санкции или ограничувања за Авганистан треба да бидат укинати што е можно поскоро. „Економските
Регион

Во Атина пристигнаа шест пратенички од Авганистан, а не седум како што првично беше соопштено

А1он
Шест пратенички од Авганистан, заедно со членовите на нивните семејства, денеска преку Тбилис пристигнаа во Атина, а не седум како што првично беше соопштено од
Свет

ОН со 45 милиони долари го спасуваат здравствениот систем на Авганистан

А1он
Раководителот на организацијата на ОН за укажување хуманитарна помош денеска соопшти дека издвоил 45 милиони долари итни средства за да спречи колапс на проблематичниот здравствен
Свет

Пакистанскиот премиер предупредува дека ќе дојде до граѓанска војна доколку не се формира инклузивна авганистанска влада

А1он
Авганистан ќе западне во граѓанска војна доколку талибанците не формираат инклузивна влада, предупреди пакистанскиот премиер Имран Кан. – Ако не ги вклучат сите фракции, порано