talibanci

Свет

Талибанците објавија два тендери за развој на рудни наоѓалишта во Авганистан

А1он
Министерството за рудници и нафта на авганистанската талибанска влада објави два тендери за разработка на големи наоѓалишта на минерали, јави телевизијата Ал-Мајадин. Министерството очекува да
Свет

Талибанците со нова забрана за жените – не смеат да летаат без машка придружба

А1он
Талибанците им соопштиле на авиокомпаниите во Авганистан дека жените не можат да се качат на домашни или меѓународни летови без машка придружба, јавија денеска британските
Свет

САД ги откажаа преговорите со талибанците во Доха поради забраната за образование на девојчињата

А1он
САД ги откажаа разговорите со талибанците во Доха по забраната за средно и високо образование за девојчињата, пренесе АНСА, повикувајќи се на соопштение на американскиот
Свет

Министерките за надворешни работи на 16 земји ги повикаа Талибанците да ја повлечат одлуката за образование на девојчињата

А1он
Министерките за надворешни работи на 16 земји денеска изјавија дека се „длабоко разочарани“ од одлуката на Талибанците да не дозволат девојчињата да посетуваат основно училиште
Свет

Талибанците уапсиле медиумски работници бидејќи не им се допаднал прилог на авганистанската телевизија

А1он
Талибанската разузнавачка служба ноќеска уапсила тројца вработени во телевизијата „ТОЛО“, една од најголемите авганистански телевизиски куќи. Наводно, причина за апсењето било тоа што на властите
Свет

Талибанците следната недела ќе ги отворат средните училишта за ученички, соопштија официјални лица

А1он
Талибанците ќе им дозволат на девојчињата ширум Авганистан да се вратат на часови кога ќе се отворат средните училишта следната недела, изјави официјален претставник за
Свет

Авганистанските талибанци ги затвораат дипломатските претставништва на земјата во САД

А1он
Авганистанските талибански власти ги затвораат дипломатските претставништва на земјата во САД седум месеци откако ја презедоа власта во Кабул, јави ДПА, повикувајќи се на дипломатски
Свет

Откако талибанците ја презедоа власта во Авганистан убиени се околу 400 цивили

А1он
Високата комесарка за човекови права на Обединети нации, Мишел Башеле денеска изјави дека приближно 400 луѓе се убиени во Авганистан од преземањето на власта од
Свет

УНИЦЕФ: Талибанците се подготвени да дозволат девојчињата да се вратат во училиште

А1он
Талибанците покажаа подготвеност да им дозволат на авганистанските девојчиња да одат на училиште од следниот месец, што е едно од главните барања на меѓународната заедница,