talibanci

Свет

Талибанците и Владата во Авганистан ги продолжуваат преговорите во Доха

А1он
Авганистанската Влада и претставниците на Талибанците во земјата ги продолжуваат преговорите, втор ден по ред,во главниот град на Катар, Доха. И покрај вчерашниот гест на
Свет

Помпео за преговорите со Талибанците: Ќе има несогласувања, но важно е да се разговара

А1он
Долгоочекуваните разговори меѓу завојуваните страни во Авганистан веројатно ќе доведат до несогласувања, предупреди американскиот државен секретар Мајк Помпео, но додаде дека разговорите се единствениот начин
Свет

Талибанците ја обвинија авганистанската Влада за повторно апсење на ослободените затвореници

А1он
Канцеларијата за врски на талибанците во Доха доцна синоќа ја обвини авганистанската Влада за апсења на претходно ослободените затвореници од нивните редови, јави ДПА. Авганистанската
Свет

Пентагон: Талибанците и натаму имаат блиски врски со Ал Каеда

А1он
Терористичката организација Ал Каеда ги сочувала „блиските врски“ со Талибанците во Авганистан и во нејзин интерес е да ги напаѓаат западните сили во регионот, соопшти
Свет

Талибанците во Авганистан киднапирале околу 60 цивили

А1он
Талибанци изминатите недели киднапирале приближно 60 цивили во авганистанската провинција Даикунди. Киднапирањето се случило откако една жена побегнала во соседната провинција, што е под контрола
Свет

60 цивили киднапирани од талибанците во Авганистан

А1он
Авганистанските талибанци киднапираа околу 60 цивили во централната провинција Даикунди во текот на изминатата недела, соопштија локалните власти. Цивилите биле земени како заложници откако една
Свет

Ашраф Гани: Ослободувањето на талибанските затвореници е при крај

А1он
Авганистанската Влада „наскоро“ ќе го заврши процесот на ослободување на талибанските затвореници, важен предуслов за продолжување на мировниот процес со бунтовниците, изјави претседателот Ашраф Гани.
Свет

Талибанците подготвуваат план за преговори со Владата во Кабул

А1он
Талибанците најавија дека подготвуваат план за преговори со политичкото раководство во Кабул. Неименувани талибански претставници изјавија дека лидерот Хибатула Ахунџада е подготвен бунтовничките групи да