sojgu

Свет

Шојгу: Украина изгуби повеќе од 215.000 војници минатата година

А1он
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска изјави дека руските сили ќе продолжат доследно да ги постигнуваат целите на „специјалната воена операција“ во Украина. Шојгу,
Свет

Шојгу: Украина загуби 14.000 војници од почетокот на месецот

А1он
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу тврди дека Украина загубила речиси 14.000 војници од почетокот на месецот. Тој на колегиумот на Министерството за одбрана изјави
Свет

ISW: Путин му даде рок на Шојгу до кога да ја запре украинската контраофанзива

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин, наводно, му дал на својот министер за одбрана рок до почетокот на следниот месец да ја запре украинската контраофанзива, соопшти Институтот
Свет

Тајни документи: Голем конфликт во руското воено раководство, Путин ги смирувал Пригожин и Шојгу

А1он
Новооткриени доверливи разузнавачки документи сугерираат дека конфликтите во руската политичка и воена елита се многу пошироки и подлабоки отколку што се мислеше. Станува збор за
Свет

Шојгу: Русија распореди ракетни системи на Курилските острови

А1он
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска соопшти дека Русија во декември минатата година распоредила дивизија на крајбрежниот ракетен систем Бастион на островот Парамушир, еден
Свет

Шојгу најави дека нарачките за „Калашников“ значително ќе се зголемат

А1он
Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, за време на работната посета на воените единици на Централниот воен округ, го провери статусот на исполнување на
Свет

Британско разузнавање: Видливи се првите контури на новиот план на руската армија

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин во средата одржа средба со својот министер за одбрана и воените команданти, на која пред камери разговараа за плановите на војската
Свет

Шојгу ги посети руските војници во Украина

А1он
Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу ги посетил армиските единици во Украина, соопшти руското МО. Во соопштението на руското Министерство за одбрана се вели дека
Свет

Русија ја менува тактиката за следната година, ќе се зголеми старосната граница за задолжителен воен рок

А1он
Рускиот министер Сергеј Шојгу на денешната средба со Путин предложи да се зголеми старосната граница за задолжителен воен рок, пренесува Комерсант. Шојгу рече дека уписот