moskva

Свет

Опсадна состојба во Москва, сѐ е подготвено за државен удар? Протече таен документ

А1он
Лицата вооружени со воена опрема видени во центарот на Москва на 26 октомври не беа терористи или пучисти, туку членови на Федералната служба за безбедност
Свет

Мобилизиран Русин исчезна на крстосувачот Москва, aрмијата нема информации половина година

А1он
Русин кој служел војска како готвач на потонатиот крстосувач „Москва“ и на кој оттогаш му се губи секоја трага, добил повик за мобилизација на крајот
Свет

Шолц побарал од Си да влијае врз Москва да прекине војната во Украина

А1он
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека му рекол на кинескиот претседател Си Џинпинг во разговорите дека сака Пекинг да го искористи своето „влијание“ врз Москва
Свет

Би-Би-Си: Преку денешниот напад Москва казнува за нападот врз Крим

А1он
Френк Гарднер, дописник за безбедност на Би-Би-Си, објави мини-анализа за масовниот руски ракетен напад утринава врз енергетската инфраструктура на Украина. Москва би сакала, вели тој,
Свет

Украински разузнавачи: Во Москва почнаа воени апсења

А1он
Украинските разузнавачи тврдат дека во Москва почнале бројни воени апсења. Според Главната управа за разузнавачки работи на Министерството за одбрана на Украина, специјалните единици на
Свет

Кремљ: Новата американска воена помош за Украина е директен напад врз Москва

А1он
Соединетите Американски Држави најавија воена помош за Киев во износ од 625 милиони долари. Одлуката на Америка да испрати дополнителна воена помош за Украина „ја
Свет

ОН загрижени поради извештаи од Русија за уапсени речиси 2.400 демонстранти

А1он
Обединетите Нации (ОН) изразија загриженост поради извештаи од Русија за уапсени речиси 2.400 демонстранти, откако рускиот претседател Владимир Путин нареди делумна мобилизација за војната во
Свет

Цената на авионскиот билет од Москва до Белград достигна цена од 12.000 евра

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин вчера најави делумна мобилизација, а тоа ја зголеми цената на авионските билети од Москва до Белград до незамисливи размери. Ако сакаат
Свет

Москва им забрани влез во Русија на воени функционери од ЕУ

А1он
Русија денеска соопшти дека вовела санкции за одреден број граѓани на Европската унија како одговор на „непријателската антируска политика на Западот“. Руското Министерство за одбрана