moskva

Свет

ВИДЕО: Голем пожар и експлозии во складиште за пиротехника во Москва

А1он
Голем пожар изби во Москва, во складиште за пиротехника по што дојде и до серија експлозии. Огнот се прошири од магацинот до соседната зграда. Вкупната
Свет

Коронавирусот нагло почна пак да се шири во Москва, градоначалникот се сомнева во нова мутација

А1он
Во Москва деновиве нагло се влоши состојбата со коронавирусот, изјави денеска градоначалникот на Москва Сергеј Собјанин на состанокот на президиумот на работната група за борба
Македонија

Скопје и Москва се поврзаа со редовна воздушна линија, пристигна авионот на „Нордвинд“

А1он
Авион од типот Боинг 737-800 со капацитет од 189 седишта попладнево во 16:50 часот пристигна на Меѓународниот аеродром во Скопје, со што и официјално е
Свет

ВИДЕО: Победничка парада во Москва на Црвениот плоштад – 76 години од триумфот над фашизмот

А1он
На 76 годишнината од победата над фашизмот во Втората светска војна, во Москва традиционално се одржа големата воена парада со која беше одбележан 9.мај. Парадата
Свет

Затворени метро станици, продавници, ресторани – Москва се подготвува за нови протести за поддршка на Навални

А1он
Руските власти затворија метро станици и го ограничија движењето во Москва во пресрет на најавениот нов протест за поддршка на затворениот опозициски лидер, Алексеј Навални.
Свет

Москва пред Нова година почнува со масовна вакцинација против Ковид-19

А1он
Во главниот град на Русија, каде што е регистрирана најголема стапка на ширење на коронавирусот во земјата, за два месеца ќе започне масовна вакцинација, изјави
Свет

Ситуацијата со Ковид-19 во Москва станува драматична, вели градоначалникот Собјанин

А1он
Градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, денеска предупреди дека главниот град на Русија се соочува со се потешка ситуација, како што се шири коронавирусот. „Состојбата со