cia

Свет

Шефовите на ЦИА и руската СВР во Турција разговарале против употребата на нуклеарно оружје

А1он
Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс е во Турција каде се сретна со шефот на руската служба за надворешно разузнавање (СВР) за
Свет

Шефот на ЦИА тврди: Путин е загрижен за тоа што се случува во Украина, но и во Русија

А1он
Американската разузнавачка заедница внимателно ја следи војната во Украина и рускиот претседател Владимир Путин. Шефот на ЦИА Вилијам Барнс зборуваше за CBS News за Путин.
Свет

За случајот во Грамш, во Албанија пристигнуваат агенти на ЦИА

А1он
Апсењето на двајца руски и еден украински државјанин, минатата недела, во поранешната фабрика за оружје во Грамш, кај Елбасан, кои се осомничени за шпионажа, предизвика
Свет

Бајден: ЦИА ја разоткри играта на Путин

А1он
Американскиот претседател Џо Бајден синоќа во седиштето на Централната разузнавачка агенција-ЦИА му се заблагодари на персоналот на агенцијата што го предупреди светот за плановите на
Свет

Волстрит Џурнал: Шефот на ЦИА во април се сретнал со саудискиот престолонаследник во обид да ги поправи меѓусебните односи

А1он
Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Вилијам Барнс во средината на април отпатувал во Саудиска Арабија на средба со престолонаследникот Мохамед бин Салман, која
Свет

Директорот на ЦИА предупреди дека руската нуклеарна закана не треба да се сфаќа „несериозно“

А1он
Соединетите Американски Држави не ја занемаруваат можноста Русија да се обиде да користи тактичко нуклеарно оружје во Украина, бидејќи Москва продолжува да се соочува со
Свет

Директорот на ЦИА позитивен на коронавирус еден ден по средба со Бајден

А1он
Директорот на ЦИА Вилијам Барнс е позитивен на денешниот тест за Ковид-19 еден ден по средбата со американскиот претседател Џо Бајден, соопшти разузнавачката агенција. Брнс
Свет

ЦИА: Кинескиот лидер бил „вознемирен“ од бруталноста на руската инвазија во Украина

А1он
Бруталноста на инвазијата на рускиот претседател Владимир Путин на Украина го „вознемирила“ кинескиот претседател Си Џинпинг и предизвикала пукнатини во односите меѓу Русија и Кина,
Свет

Директорот на ЦИА го посетил Берлин пред Блинкен

А1он
Директорот на ЦИА Вилијам Барнс се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц и претставници на германското разузнавање неколку дена пред планираната посета на државниот секретар