kurdi

Свет

Четворица загинати во самоубиствен напад на ИД врз центарот на безбедносните сили во Рака

А1он
Четворица припадници на безбедносните сили предводени од Курдите се убиени денеска во самоубиствен напад на Исламската држава врз центарот на безбедносните сили во сирискиот град
Свет

Покрената истрага против осомничениот за убиството на тројца Курди во Париз

А1он
Француското обвинителство покрена формална истрага против осомничениот за убиството на тројца Курди во Париз. Покренувањето формална истрага значи дека постојат сериозни или конзистентни докази кои
Uncategorized

(ВИДЕО) Париз како воена зона: Курдите излегоа на улица

А1он
Во Париз денеска избија судири меѓу полицијата и припадниците на курдската заедница која денеска излезе на протести поради убиството на тројца Курди. Неколку автомобили се
Свет

Француските Курди протестираат во Париз по нападот врз тројца сонародници

А1он
Претставници на курдската заедница во Франција протестираа во центарот на Париз поради убиството на тројца Курди во француската престолнина, нагласувајќи дека овој случај ја покажува
Свет

Анкара поставила ултиматум за повлекување на курдските сили од три области во Сирија

А1он
Турција побарала од Русија и САД да извршат притисок врз Сириските демократски сили предводени од Курдите, во рок од две седмици да се повлечат во
Регион

Турција ја поздрави екстрадицијата од Шведска на осуден член на ПКК

А1он
Турција денеска ја поздрави шведската екстрадиција на осуден член на Курдистанската работничка партија, оценувајќи го потегот на Стокхолм како почеток на покажување добра волја во
Свет

Турција ги повика САД да ја прекинат поддршката за сириските Курди од ИПГ

А1он
Турција денеска ги повика САД да ја прекинат поддршката за сириската курдска милиција ИПГ по ескалацијата на одмаздничките напади долж турско-сириската граница. Турскиот министер за
Свет

Ердоган се одмазди за експлозијата, Курдите возвратија

А1он
Kурдските екстремисти во Сирија истрелале четири ракети врз пограничниот град Каркамис во Турција, јави денеска Anadolu Agency, наведувајќи дека во нападот се ранети голем број
Свет

Шведскискиот министер за надворешни соопшти дека Стокхолм ќе се дистанцира од сириските Курди

А1он
Пред патувањето на шведскиот премиер во Турција следната недела, шефот на шведската дипломатија Тобијас Билстром рече дека Стокхолм треба да ја увери Анкара со тоа