kurdi

Регион

Брисел ја предупреди Турција поради можната забрана на прокурдска политичка партија

А1он
ЕУ денеска го осуди непочитувањето на основните човекови права во Турција и ја предупреди Анкара дека со забрана на главната прокурдска партија ќе го изгуби
Регион

Ердоган остро им се закани на Курдите: Ќе им ги скршиме главите на терористите во нивните пештери

А1он
Турција ќе ги прошири воените операции долж нејзината јужна граница, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, два дена откако Анкара соопшти дека 13 турски
Регион

Турски воздушни удари врз позициите на Курдите во Ирак

А1он
Турските воени авиони ноќеска ги нападнале курдските позиции во северен Ирак, за британските медиуми изјави турски безбедносен извор. Турското Министерство за одбрана потврди дека нивните
Свет

Го задолжија светот, а за возврат се предадени и напуштени: Приказна за Курдите

А1он
Индекс – Загреб Во Турција тие се прогонувани како терористи. Во Ирак беа жртви на геноцидот извршен од Садам. Во Сирија тешко се одбранија од
Свет

Вершинин: Курдските сили почнаа со повлекување од северна Сирија

А1он
Курдските сили почнаа со повлекување од подрачјето во близина на турската граница во Сирија, изјави денеска заменик рускиот министер за надворешни работи Сергеј Варшинин, јавија
Свет

Курдите ја обвинуваат Турција за употреба на забрането оружје

А1он
Курдските власти во североисточниот дел на Сирија ја обвинија Турција дека во нападите користи забрането оружје, како на пример напалм и фосфорна муниција. Засега нема