sirija

Свет

АИ: Сириските бегалци кои се враќаат се соочуваат со тортура и насилство

А1он
Десетици Сиријци кои се враќаат дома од странство се приведени, исчезнати и измачувани од безбедносните сили, соопшти Амнести интернешенл, предупредувајќи дека Сирија се уште не
Свет

Асад положи заклетва за четвртиот мандат како претседател на Сирија

А1он
Сирискиот претседател Башар ал-Асад положи заклетва денеска за четвртиот седумгодишен мандат на церемонијата во претседателската палата во Дамаск. Асад се заколна на верност кон уставот
Свет

ЕК се заложи да продолжи да ги поддржува финансиски сириските бегалци во Турција

А1он
Европската Комисија ќе продолжи да испраќа финансиска помош во Турција за социоекономска поддршка на сириските бегалци во рамките на договорот помеѓу ЕУ и Анкара од
Свет

Американците возвратиле по нападот врз воената база во Сирија

А1он
Американската војска возвратила на огнот по ракетниот напад врз нивната воена база во источна Сирија. -Американските сили во Сирија, додека беа под бројни ракетни напади,
Свет

САД изведоа воздушни напади во Ирак и Сирија

А1он
Американската армија вчера изврши воздушни напади врз силите поддржани од Иран во Ирак и Сирија, одговарајќи на нападите со беспилотни летала врз американскиот персонал и