sirija

Свет

(ВИДЕО) Американците објавија снимка: Русите го соборија нашето беспилотно летало над Сирија

А1он
Американските воздухопловни сили соопштија дека руски борбен авион прелетал „опасно блиску“ до американско беспилотно летало над Сирија и го оштетило со сигнални ракети. Ова е
Свет

(ВИДЕО)Сериозен инцидент: Три руски Су-35 пресретнаа американско беспилотно летало

А1он
Америка ги обвинува руските пилоти за нова провокација и обид за соборување на беспилотно летало MQ-9 над Сирија. Ова официјално го соопштија американските воздухопловни сили
Свет

ВИДЕО: Руски воени авиони во близок контакт со американски дронови над Сирија

А1он
Воздухопловните сили на САД објавија снимка за која тврдат дека покажуваат дека руските борбени авиони летаат опасно блиску до неколку американски беспилотни летала над Сирија,
Свет

Сириски медиуми: Израел истрела проектили на градот Хомс, повредени тројца цивили

А1он
Во израелски ракетен напад, извршен ноќеска, тројца цивили се повредени во близина на Хомс во централна Сирија, објавија сириските државни медиуми. „Израелскиот непријател изврши воздушен
Свет

Нов израелски воен напад врз Сирија, целта наводно биле ирански воздушни бази

А1он
Израел гаѓаше пунктови во сириската провинција Хомс рано во неделата, соопшти сириското Министерство за одбрана, додека западните разузнавачки извори рекоа дека нападите погодиле голем број
Свет

Одмазда за нападот со беспилотни летала – aмерикански авиони ги гаѓаа иранските бази во Сирија

А1он
Американски борбени авиони Ф-15 доцна синоќа извршија два напади врз иранските бази на истокот на Сирија и позициите на Револуционерната гарда на Иран, како одмазда
Свет

Асад: Русија се бори против неонацистите и старите нацисти поддржани од Западот

А1он
Во текот на денешниот разговор со рускиот колега Владимир Путин, сирискиот претседател Башар ал Асад ја изрази својата поддршка за Русија во војната против Украина.
Свет

ВИДЕО: Израелците истрелаа проектил кон главниот град на Сирија, 15 загинати

А1он
Израелски проектил погоди зграда во Кафр Соуса, централен кварт на Дамаск, во близина на огромен и силно чуван разузнавачки комплекс и седиштето на иранските организации,