erdogan

Регион

Ердоган ги повика Турците да бојкотираат француски производи

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика граѓаните во земјата никогаш да не купуваат француски производи, додека повторно го критикуваше францускиот претседател Емануел Макрон за
Регион

Ердоган во турскиот Парламент: Ерусалим е наш град

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во своето обраќање во Парламентот во Анкара одржа говор за Ерусалим и за Палестинците, во кој рече дека „Ерусалим е
Свет

Алиев му се заблагодари на Ердоган што го поддржува Азербејџан

А1он
Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев му се заблагодари за поддршката на турскиот колега Реџеп Таип Ердоган, во момент кога судирите меѓу азербејџанските и ерменските сили околу
Регион

(ВИДЕО) Вучиќ: Со Ердоган договоривме изградба на индустриска зона во Војводина

Горјан Грнчаровски
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека во разговорите со неговиот турски колега Реџеп Таип Ердоган била договорена изградба на индустриска зона во Војводина со
Регион

Ердоган во Турција тужи грчки новинари поради навредливата насловна страница

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган поднел кривична тужба против четворица уредници и новинари на грчки весник, поради навредлива насловна страница, јавуваат турските медиуми. Државната новинска
Регион

Рама ненајавено отпатува во Мармарис на средба со Ердоган

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама денеска остварил средба со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Веста ја објави лично Рама на социјалните мрежи, каде постира и заедничка
Регион

„Економист“: Турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган стапува на светската сцена

Горјан Грнчаровски
Иако земјите во светот мислат дека мултилатералниот спор за водните територии што Турција ја доближи до војна со Грција е сложен, за турскиот лидер Реџеп
Регион

Ердоган преку видеоврска отвори 40 фабрики, вети дека Турција ќе стане глобален производствен центар

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган порача дека е одлучен Турција да ја направи глобален производствен и технолошки центар, јави агенцијата Анадолија. На свеченото отворање на
Регион

Телефонски разговор на Трамп и Ердоган за Медитеранот

А1он
Претседателите на Соединетите Американски Држави и Турција, Доналд Трамп и Реџеп Таип Ердоган телефонски разговараа за регионални прашања, вклучително и Медитеранот, соопшти Анкара. Тензиите меѓу
Регион

(ВИДЕО) Ердоган: Турција го откри најголемото наоѓалиште на природен гас во историјата на земјата

Горјан Грнчаровски
Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, соопшти дека турската истражувачка експедиција во водите на Црното Море успеала да го открие најголемото наоѓалиште на природен гас