erdogan

Свет

Путин до Ердоган: Турција е заштитена од гасната криза во Европа поради „Турски тек“

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Сочи го прими својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган кому му порача дека Турција е заштитена од гасната криза
Регион

Ердоган во прва посета на Црна Гора: Членството на земјата во ЕУ ќе придонесе за стабилноста на регионот

А1он
Претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ по средбата со турскиот колега Реџеп Тајип Ердоган во Цетиње изјави дека односите помеѓу двете земји се пријателски. –
Свет

Ердоган: Муслиманите мора да преземат одговорност за безбедноста и иднината на човештвото

А1он
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган порача дека муслиманите мора да преземат одговорност за својот мир и просперитет, како и за безбедноста и иднината на целото
Регион

Ердоган до Путин: Разговорите меѓу талибанците и поранешните авганистански лидери се ветувачки

А1он
Актуелните разговори меѓу талибанците и поранешните авганистански лидери за изгледот на идната влада се „ветувачки“, му соопшти во телфонски разговор турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган
Свет

Ердоган: Турција нема намера да стане европско складиште за мигранти

А1он
По кризата во Авганистан, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика европските земји да преземат одговорност за мигрантите што доаѓаат од Авганистан. -Турција нема намера
Регион

Партијата на Ердоган подготви нацрт за нов устав

А1он
Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) подготви прелдог-устав со кој се воведуваат неколку нови функции, вклучително и овозможување на граѓаните да поднесуваат законски
Македонија

Пендаровски разговараше со Ердоган во Анталија, двајцата заклучија дека односите со Турција ни се пријателски и цврсти

А1он
Претседателот на државата Стево Пендаровски денеска во Анталија оствари средба со Претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, во рамки на неговата работна посета на