erdogan

Македонија

Заев на вечера со Ердоган: Турција ќе продолжи да ја помага Македонија во борбата против пандемијата

А1он
Премиерот Зоран Заев и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган на работна вечера во Истанбул разговараа за взаемните пријателски односи меѓу двете држави исполнети со динамична
Свет

Австрија гo симна израелското знаме од Владата, по бројните реакции и клетвата од Ердоган

А1он
Израелските знамиња кои изминатите денови беа поставени на зградите на австриската Влада и на Министерството за надворешни работи, денеска се симнати без објаснување. Бројни невладини
Свет

Турскиот амбасадор во Виена повикан на разговор по навредите на Ердоган кон Австрија околу Израел

А1он
Австриското Министерство за надворешни работи денеска го повика турскиот амбасадор на разговори поради навредите на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган за Австрија околу нејзината поддршка
Свет

Ердоган ја проколна австриската Влада за кревањето на израелското знаме

А1он
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека ја проколнува австриската Влада откако го крена израелското знаме во австриските федерални министерства. -Ја проколнувам австриската Влада што
Свет

Ердоган со порака до папата Франциск: Треба да се запре израелскиот масакр врз Палестинците

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска повика на воведување меѓународни санкции кон Израел со цел да се запре „масакрот“ врз Палестинците. – Доколку меѓународната заедница
Свет

Ердоган: Оние кои молчат за израелскиот терор, и самите ќе му дојдат на ред

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска повтори дека Турција нема да молчи и да го прифати израелскиот прогон на Палестинците, иако поголемиот дел од светот
Свет

Путин и Ердоган разговараа за израелско-палестинскиот конфликт

А1он
Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган и неговиот руски колега Владимир Путин телефонски разговарале за конфликтот меќу Израел и палестинските сили, но и за испораката на
Регион

Ердоган: Ќе го кренам целиот свет, израелскиот терор мора да запре

А1он
Турција ќе го мобилизира целиот свет, особено исламскиот, за да го запре израелскиот терор врз Палестинците и окупацијата, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.
Регион

Ердоган го обвини Израел за „тероризам“ поради нападите врз верници во џамијата Ал-Акса

А1он
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган телефонски разговарал со палестинскиот лидер Махмуд Абас и со еден од лидерите на Хамас, Исмаил Ханија, во врска со израелските
Свет

Турција и во „локдаун“ и со забрана за продажба на алкохол

А1он
Турција забрани продажба на алкохол за време на периодот на „целосно заклучување“ на земјата, што започнува денеска. Тоа предизвика незадоволство кај противниците на владата кои