zlato

Македонија

МВР влезе во златарниците: Одземени над 10 килограми злато поради незаконско работење

А1он
На 22.09.2022, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при МВР – Сектор за економски криминал и корупција, во координација со Државниот пазарен инспекторат и
Македонија

Спречен шверц на златен и сребрен накит на ГП Богородица

А1он
Вчера, во вечерните часови, царинските инспектори од мобилните тимови од Одделението за оперативни работи на Царинската управа, во камион на влез во државата на граничниот
Економија

Зголемена побарувачката и цената на златото поради падот на доларот

А1он
Побарувачката на инвеститорите за злато како безбедно засолниште се зголеми денеска, поттикнувајќи го нагорниот тренд на цената на овој благороден метал, откако доларот падна во
Регион

Албанија ќе бара злато во две области, објави оглас за пријавување компании

А1он
Албанското министерство за инфраструктура и енергетика преку објава ги поканува компаниите заинтересирани за пребарување и откривање на нови рударски области во земјата. Станува збор за
Магазин

Најголемата грутка злато од Аљаска продадена за 750.000 долари

А1он
Грутка злато тешка повеќе од девет килограми, вчера е продадена на наддавање за 750.000 долари, објави аукциската куќа „Херитиџ“ од Тексас. Наречена „Стогодишнина златна грутка
Македонија

Фатен разбојникот кој крадеше златен накит на штипјанки

А1он
Штипските полицајци го фатија разбојникот кој на дрзок начин им го крадеше златниот накит на повозрасни жени низ улиците во Штип. Портпаролот на СВР-Штип, Гордана
Македонија

Приведен прилепчанец кој украл златен накит од снаата

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека на 16.08.2021 полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода В.А.(34) од с.Дебреште, општина Долнени и против
Македонија

На Деве Баир запленето злато во вредност од девет милиони денари

А1он
Во текот на денешниот ден при вршење на детална царинска контрола на автобус пријавен за влез во Македонија, мобилните тимови од Одделението за оперативни работи
Магазин

Во Берлин уапсена банда што претопилa украден златник тежок 100 кила

А1он
Берлинската полиција денеска изврши претрес во повеќе станови и златарници поради сомнеж дека би можеле да се поврзани со обидите за препродажба на огромен канадски