zlato

Економија

Русите во 2022 година купиле над 50 тони златни прачки

А1он
Русите минатата година купи рекордна количина златни прачки. Даночните олеснувања за благородни метали ги поттикнаа луѓето да складираат резерви, се наведува во денешното соопштение на
Регион

Потврдено богато наоѓалиште на злато во источна Србија

А1он
Богато наоѓалиште на злато е пронајдено на локалитетот Чока Ракита во општина Жагубица на истокот на Србија, соопшти Министерството за рударство и енергетика на Србија.
Македонија

МВР влезе во златарниците: Одземени над 10 килограми злато поради незаконско работење

А1он
На 22.09.2022, полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција при МВР – Сектор за економски криминал и корупција, во координација со Државниот пазарен инспекторат и
Македонија

Спречен шверц на златен и сребрен накит на ГП Богородица

А1он
Вчера, во вечерните часови, царинските инспектори од мобилните тимови од Одделението за оперативни работи на Царинската управа, во камион на влез во државата на граничниот
Економија

Зголемена побарувачката и цената на златото поради падот на доларот

А1он
Побарувачката на инвеститорите за злато како безбедно засолниште се зголеми денеска, поттикнувајќи го нагорниот тренд на цената на овој благороден метал, откако доларот падна во
Регион

Албанија ќе бара злато во две области, објави оглас за пријавување компании

А1он
Албанското министерство за инфраструктура и енергетика преку објава ги поканува компаниите заинтересирани за пребарување и откривање на нови рударски области во земјата. Станува збор за
Магазин

Најголемата грутка злато од Аљаска продадена за 750.000 долари

А1он
Грутка злато тешка повеќе од девет килограми, вчера е продадена на наддавање за 750.000 долари, објави аукциската куќа „Херитиџ“ од Тексас. Наречена „Стогодишнина златна грутка