dolari

Економија

Американскиот долар на највисоко ниво во изминатите пет години

А1он
Поради несигурноста на финансикиот пазар, вредноста на американскиот долар постојано се зголемува во споредба со референтните валути, достигнувајќи највисоко ниво во изминатите пет години. Индексот
Македонија

Во Велес откриени фалсификувани долари

А1он
Скопјанец во Велес пазарел со фалсификувана банкнота од 100 американски долари, па при претрес кај него биле пронајдени 396.200 долари, информираат од Министерството за внатрешни
Свет

Американскиот Сенат го одобри буџетот за одбрана за 2022 година што ќе изнесува 768 милијарди долари

А1он
Американскиот Сенат го одобри нацрт-буџетот за одбрана на земјата за 2022 година, по што овој многу битен дикумент ќе му биде испратен на потпис на
Регион

Бугарите заради гласини за менување на курсот на валутата размениле милијарда лева во евра

А1он
Бугарските граѓани почнаа масовно да ја продаваат домашната валута и да ја купуваат единствената валута во ЕУ заради гласините дека левот ќе престане да има
Свет

Вредноста на американскиот долар нагло порасна поради коронавирусот

А1он
Вредноста на американскиот долар се вивна максимално како последица на коронавирусот Ковид-19, јавуваат американските медиуми. Индексот на доларот на лондонската берза синоќа достигна 99.63 прооцетни
Свет

„Беркшир Хатавеј“ ја заврши 2018 година со загуба

А1он
Инвестицискиот фонд „Беркшир Хатавеј“ на американскиот милијардер Ворен Бафет во четвртиот лански квартал оствари загуба од 25,4 милијарди долари, покажува финансиски извештај на компанијата за