veles

Македонија

Ќе почне изградбата на водоснабдителен систем за велешкото село Отовица кај езерото Младост

А1он
Кај велешкoто село Отовица во непосредна близина на езерото Младост ќе се гради водоснабдителен систем кој ќе се поврзе со градската водоводна мрежа, со што
Македонија

Почина седумгодишно дете во Велес, телото е предадено на обдукција

А1он
Седумгодишно дете без знаци на живот било донесено вчера во болницата во Велес. Лекарите се обиделе да го реанимираат, но безуспешно. Случајот го потврди портпаролот
Македонија

Се реализираат повеќе инфраструктурни проекти во општина Велес

А1он
Општина Велес реализира повеќе инфраструктурни проекти. Во тек е проектот за изградба на фекална канализација во објектот „Вел Сити“ како и проектот за реконструкција на
Македонија

Се намалува бројот на ученици во Велес, годинава 135 матуранти помалку од лани

А1он
Во велешките основни училишта оваа учебна 2019/2020  ја завршија 4466 основци што е помалку за 34 споредено со претходната учебна 2018/2019 година (4500 ученици). Бројот
Македонија

Велешкото јавно обвинителство отвори предмет по повикот од Митрополитот Агатангел за масовно одење во верските храмови

А1он
Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на Митрополитот Агатангел и Повардарската Епархија, со кое ги
Македонија

Две лица повредени во сообраќајка на патот за гробиштата Раштани кај Велес

А1он
Попладнево околу 15:30 часот се случи сообраќајка несреќа меѓу две патнички возила на патот пред гробиштата Раштани кај Велес, при што се поврфедени две лица.