vardar

Македонија

Отров од Југохром истекува во Вардар, се чека тендер за поправка на пречистителната станица

А1он
Отпадни води од индустриски отпад во зелена и жолта боја, кои потекнуваат од фабриката Југохром и за кои се смета дека содржат канцероген шестовалентен хром,
Спорт

Саша Ќириќ се обидува да му помогне на Вардар преку врски со Феликс Магат

А1он
Македонската фудбалска легенда Саша Ќириќ преку својот Фејсбук профил потврди дека ќе се обиде да му помогне на ФК Вардар откако, тој стапил во контакт
Видео Македонија

ВИДЕО: Освен во Охрид и во базените, спас од горештините се бара и во Вардар

Искра Манојлоска
Пандемијата предизвикана од коронавирусот ги затвори границите и ги остави скопјани во своите домови во екот на највисоките температури. Некои од нив летните горештини ќе
Македонија

Либерти Скопје: Нашето работење не е причина за загадувањето на Вардар

А1он
Либерти АД Скопје денеска соопшти дека нивното работење не е причина за овонеделните објави за загадување на реката Вардар. – Компанијата спроведе сеопфатна ревизија на
Македонија

ВИДЕО: Државниот инспекторат не откри кој го обои Вардар во црвено на изборниот ден

А1он
Државниот инспекторат за животна средина соопшти дека вчера извршил увид по дојава дека реката Вардар била обоена со црвена боја во источниот дел од Скопје,
Спорт

ФФМ го заклучи фудбалското првенство – Вардар официјално шампион, но нема да игра во Европа

А1он
На денешната седницата на Управниот одбор на Фудбалската федерација на Македонија, донесена е одлука да се прифати предлогот од Комисијата за натпреварување во однос на
Македонија

Загадувањето на Вардар не е од правните субјекти во кругот на Железара

А1он
Инспекциските надзори извршени вчера во комплексот Железара во правни субјекти кои подлежат на А-Интегрирани еколошки дозволи кои се во надлежност на Државниот инспекторат за животна